Ženské intímne zdravie: Ako ho chrániť v lete, a čo pomôže pri prevencii?

Ženské intímne zdravie: Ako ho chrániť v lete, a čo pomôže pri prevencii?

Letné kúpanie môže priniesť nepríjemné intímne problémy. Svrbenie, výtok či pálenie často spôsobujú infekcie. Zistite, ako im predchádzať jednoduchými opatreniami, ako je výmena mokrých plaviek, správna hygiena či probiotiká.

Horúce dni a žiarivé slnečné lúče priam lákajú k vode. Bazény, jazerá, kúpaliská a letné dovolenky pri mori sú pre väčšinu z nás ideálnym programom počas leta. Pre mnohé ženy je však nejedno kúpanie spájané s nepríjemnými problémami „tam dole“. Ako sa im spoľahlivo vyhnúť a čo robiť, aby bolo riziko infekcie čo najnižšie?

Témy intímneho zdravia sú pre mnohých stále tabu, no stretáva sa s nimi počas života každá žena. Nepríjemné pálenie, svrbenie, zápach či zmena výtoku patria k najčastejším problémom, s ktorými sa stretávajú predovšetkým počas leta. Prečo je tomu tak a ako tomu predchádzať?

Prečo je intímne zdravie rizikovejšie u žien?

Muži sa môžu nakaziť infekciou rovnako. Prečo teda väčšinou trpia infekciami ženy, keď bazény navštevujeme s partnermi, manželmi či bratmi? Jednoduchou odpoveďou je ľudská anatómia. Ženy majú v porovnaní s mužmi kratšiu močovú trubicu.

Rolu zohráva aj kratšia vzdialenosť pošvy a konečníka ženy k vonkajšiemu vývodu močovej trubice. Kým ženská močová trubica meria 3 až 4 centimetre, u mužov je to niekoľkonásobne viac, od 20 centimetrov. Z tohoto dôvodu vedia baktérie preniknúť oveľa jednoduchšie do ženského ústrojenstva.


Zdroj: Canva.com

Faktory podporujúce riziko vzniku infekcie:

  1. Zvyk nechať si oblečené mokré plavky po kúpaní na sebe;
  2. Príliš studená voda;
  3. Prievan;
  4. Sedenie na studenom podklade;
  5. Pridružené ochorenia, ako napríklad diabetes, imunitné deficity;
  6. Nesprávna hygiena.

Ženská pošva je plná prospešných baktérií. Každá žena má svoj vlastný vaginálny mikrobióm, tvorený predovšetkým laktobacilmi, ktoré produkujú kyselinu mliečnu a starajú sa tak o nízke pH, ktoré ženu chráni pred usadením práve tých škodlivých baktérií. Mikrobióm v pošve rovnako dopĺňa imunitnú funkciu človeka. Práve nedostatok laktobacilov môže spôsobiť dysbiózu a nepríjemná infekcia prepukne omnoho pravdepodobnejšie.

Infekcia v ženských partiách: Ako ju rozpoznať?

  • Bolesť a nepohodlie v oblasti podbruška
  • Intenzívne svrbenie
  • Abnormálny výtok, ktorý môže byť žltý, zelený, belavý, hrudkovitý, či hnedý
  • Pocit štípania
  • Pálenie pri močení či pohlavnom styku
  • Časté nutkanie na toaletu
  • Zápach
  • Začervenanie
  • Opuch vonkajších genitálií

Najlepšou pomocou pre ženské intímne zdravie je prevencia.

Dodržujte tieto tipy a riziko nakazenia sa infekciou znížite na minimum:

  1. Vypite denne dostatočné množstvo tekutín, približne 1,5 až 2 litre.
  2. Majte so sebou vždy dvoje plavky, jedny na kúpanie, jedny na opaľovanie, a po každom kúpaní vymeňte mokré plavky za suché.
  3. Po kúpaní sa vždy osprchujte čistou vodou a na intímnych miestach aplikujte antibakteriálne mydlo.
  4. Pri utieraní konečníka postupujte smerom zvnútra von, nikdy nie naopak, aby ste si nepreniesli infekcie z konečníka do pošvy.
  5. Vyhnite sa intímnemu kontaktu na kúpaliskách, prírodných vodách a predovšetkým v saunách.
  6. Po každom pohlavnom styku navštívte toaletu.
  7. Noste kvaliná spodná bielizeň z antialergických materiálov.

Probiotiká ako pomocník pri prevencii

Pozrime sa na proces najčastejšieho vzniku infekcie močového traktu. Infekcia močovej trubice začína u väčšiny žien ako vaginálna infekcia, ktorá postupuje do močovej rúry a mechúra. Jej najčastejším pôvodcom je baktéria Escherichia coli (E. coli), ktorá sa dostane z konečníka do vagíny a následne prestúpi do sterilného močového traktu. Práve preto existujú štúdie, ktoré začali poukazovať na zlepšenie zdravia čriev a vaginálnej flóry v prevencii opakovaných infekcií močového traktu. V tomto môžu pomôcť probiotiká Symprove, ktoré pôsobia priamo v črevách a prispievajú k správnej rovnováhe črevnej mikroflóry.

Infekcie „tam dole“, nie sú hanba, a sú súčasťou bežnej praxe každého všeobecného lekára. Nenechajte preto postupovať infekciu do ďalších reprodukčných a močových orgánov a pri podozrení neodkladajte jeho návštevu. Väčšinou ide o liečbu nekomplikovaných infekcií, ktoré však v prípade neliečenia môžu prerásť až napríklad na zápal obličiek. Prevencia je vo všeobecnosti lepší kľúč k úspechu ako liečba.

Užite si leto bez nepríjemností.

Zdroje: