Probiotiká a ich úloha v každodennej rovnováhe

Probiotiká a ich úloha v každodennej rovnováhe

Gabriela Krejcarová vo svojom blogu zdieľa rady pre zdravý životný štýl, ktorý jej pomohol prekonať zdravotné problémy. Odporúča prepojenie s prírodou, vyváženú stravu, probiotiká, vitamíny, pravidelný pohyb a duševný pokoj. Zdôrazňuje aj dôležitosť zdravých vzťahov, ekológie a denného režimu.

Volám sa Gabriela Krejcarová a na svojom blogu sa venujem zdravému životnému štýlu. Snažím sa ľudí inšpirovať a motivovať k tomu, aby svoj život naplnili takými zvykmi, ktoré im prinesú šťastný a zdravý život. Sama som si prešla niekoľkými zdravotnými problémami, ktoré mi znepríjemňovali bežné dni – od problémov so žalúdkom cez psychickú nepohodu až po ekzém.

Nie som však typ človeka, ktorý by sa s takým stavom uspokojil. A to nielen preto, že viem, aké to je cítiť sa skvele a užívať si bezstarostné bytie. Pocit, kedy sa cítite úplne blažene a nič vás neťaží, je totiž na nezaplatenie. Preto ma táto téma veľmi zaujíma a čerpám užitočné a obohacujúce informácie, kde sa dá.

Čo presne mi pomáha sa do takého stavu dostať?

Prepojenie s prírodou

Príroda je mocná. Sami určite viete, čo s vami urobí polhodinka v lese. Človek si nielen vyčistí hlavu a načerpá inšpiráciu, ale pomôže tým aj svojmu telu. A tým to nekončí. Prírodou by sme sa mali obklopovať aj doma. Jesť čo najviac potravín, ktoré nie sú priemyselne spracované, a používať prírodnú kozmetiku. Aj toto všetko môže mať vplyv na náš zdravotný stav.

Vyvážená strava

Pri vyváženom jedálničku sa všetko začína, ale rozhodne nekončí. Sama som si prešla nepeknými obdobiami, keď moje trávenie nebolo v poriadku a trpela som bolesťami žalúdka. To ma doviedlo k tomu, aby som začala hľadať rady odborníkov, cenné informácie o stravovacích návykoch, počúvala svoje telo a vnímala, čo mi sedí a čo naopak nie.

Pokiaľ absolútne tápete, nájdite si niekoho s prehľadom, ​​komu budete dôverovať a s jedálničkom vám poradí. Nenasledujte výzvy od influencerov a pochybných poradcov, ale vyhľadajte niekoho, kto naozaj rozumie tomu, čo robí. Základnými piliermi by mala byť vyvážená strava z hľadiska makroživín a mikroživín a vnímanie toho, ako vaše telo na určitú potravinu reaguje.

Stôl plný pestrej zdravej stravy.

Zdroj: Canva.com

Probiotiká a ich zaradenie do jedálnička

Na úvod by som rada zdôraznila, že zdravá strava je naozaj niečo, na čom môžeme ďalej stavať. Kvalitné probiotiká môžu pomôcť dostať náš mikrobióm do pohody. Môžeme ich užívať preventívne alebo v prípade, že chceme zlepšiť naše trávenie alebo napomôcť problémom s ekzémami či potravinovými intoleranciami. Spokojné trávenie a šťastný mikrobióm navyše ovplyvňuje aj našu náladu pohodu.

Pritom stačí vypiť pohár kefíru, dať si na večeru navyše porciu kimchi, klasický chlieb vymeniť za kváskový alebo každé ráno vypiť „shot” Symprove, ktorý navyše skvele chutí. Ja sama som práve dokončila 12-týždňový program so Symprove a zatiaľ pozorujem obrovské zlepšenie trávenia (nemám nafúknuté brucho, nie je mi ťažko a moje telo oveľa lepšie spracováva jedlo)a aj ľahký pokrok v boji s ekzémom. So Symprove budem pokračovať ďalej a teším sa, aké pozitívne zmeny na sebe ešte pocítim.

Doplnenie vitamínov

Tento bod je veľmi individuálny, ale nemenej dôležitý. Vitamíny a minerály nám môžu dopomôcť ku kvalitnejším vlasom, zdravšej koži a lepšej imunite. Základom by však mal byť opäť vyvážený jedálniček. Najlepším variantom, ako následne doplniť to, čo nám chýba, jednoducho zistíte z komplexnejšieho rozboru krvi.

Pravidelný pohyb

Nie je dôležité, akú formu pohybu si vyberiete. Každého baví niečo iné. Akákoľvek športová aktivita bude mať blahodarný vplyv na váš fyzický aj psychický stav. Posilníte svaly, zlepšíte si kondičku a pri športe navyše vyplavíte stresové hormóny, takže sa budete cítiť uvoľnene a v pohode. U mňa tento „mood booster“ funguje zakaždým, a aj preto si svoj život bez pravidelného pohybu nedokážem predstaviť.

Bežec v parku pri východe slnka.

Zdroj: Canva.com

Upokojenie mysle

V dnešnom svete sme neustále obklopení šialeným množstvom vnemov, ktoré zamestnávajú našu myseľ. Hektický spôsob života spôsobuje to, že aj keď v kľude sedíme, neodpočívame. V hlave nám bežia milióny myšlienok a okolité prostredie nás nenechá v pokoji. Stresovým faktorom môžu byť aj akékoľvek toxické myšlienky, ktoré v sebe nechávame „hniť“, potlačené emócie, závisť a podobne. Sama som zistila, že veľa mojich zdravotných problémov sa zrodilo z psychickej nepohody. Skúste dať šancu joge, športu, meditácii, prechádzkam v prírode, terapii či kreatívnym činnostiam, pri ktorých úplne vypnete alebo zo seba dostanete akékoľvek napätie.

Zdravé vzťahy

Myslím si, že frázy „nemôžem niekoho ani cítiť“ alebo „niekto mi leží v žalúdku“ majú niečo do seba a verím, že negatívne emócie k niektorým ľuďom nás môžu dostať do nepohody – psychickej i fyzickej. Pre telo predstavujú určitý stresový faktor a keď sme v strese, máme zníženú imunitu a sme náchylnejší ochorieť. Niekedy skrátka stačí, že nám niekto spôsobuje úzkosť a to môže negatívne vplývať na trávenie. Preto odhoďme závisť, urovnajme vzťahy, na ktorých nám záleží, vzdajme sa tých, ktoré nám neprinášajú nič dobré, a snažme sa odpustiť.

Ekológia

Na prvý pohľad ekológia nemusí vyzerať ako niečo, čo môže ovplyvniť naše každodenné fungovanie a pocit, no opak je pravdou. „Eco friendly“ správaním môžeme pozitívne ovplyvniť naše okolie a prispieť k tomu, aby naša planéta mierila správnym smerom a mohla nám to vrátiť. Okrem toho napríklad používanie menštruačných nohavičiek či kalíšteka oproti klasickým vložkám a tampónom má okrem pozitívnych vplyvov na planétu blahodarné účinky aj na naše zdravie. Veľký vplyv má aj používanie plastov (a uvoľňovanie mikroplastov) a mnoho ďalších drobností, ktoré však dokopy vytvárajú značnú ekologickú stopu na našej planéte.

Režim a návyky

Tento bod zahŕňa veľa – od spánkového režimu cez ten správny čas na pohybovú aktivitu alebo na jedlo, vystavovanie sa dennému svetlu až po elimináciu modrého svetla z obrazoviek. Pravidelné zvyky zaručia, že vaše telo bude nasledovať rutinu a nezradí vás. Ak vás táto téma zaujala, odporúčam knihy Cirkadiánny kód a Prečo spíme. Naučia vás, aké zvyky do svojho života zaradiť, a čomu venovať pozornosť.

Na záver by som rada podotkla, že každý človek je unikátny a má iné spôsoby prežívania aj myslenia, a rozličnú skladbu tela. Každý v sebe rieši iné problémy, má inú prácu, denný režim, chute a obľúbené aktivity. Preto je dôležité nájsť si svoju vlastnú cestu, ktorá vás dostane ku šťastiu a zdraviu.

Gabriela Krejcarová

Pre niekoho to môže byť kombinácia ranného intenzívneho cvičenia s pohodovým večerom s milovanou osobou a spoločným pečením domáceho chleba, pre iného dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu zakončené v obľúbenom vegánskom podniku s partiou priateľov.

Či už vám vnútorné šťastie prináša meditácia alebo napríklad lyžovanie, snažte sa neustále v zdravom životnom štýle vzdelávať. Čítajte, bavte sa o tom s rodinou, priateľmi, hľadajte informácie od skutočných odborníkov a zároveň dajte na svoj vnútorný hlas. Už len samotnou zvedavosťou sa posúvate v ústrety tomu, že sa budete cítiť skvele.