Zápal sliznice hrubého čreva alebo ulcerózna kolitída postihuje dnes pomerne dosť vysoké množstvo ľudí. Čo by ste o tomto ochorení mali vedieť? Ulcerózna kolitída je spolu s Crohnovou chorobou jedným z najčastejších typov zápalového ochorenia čriev (IBD). Vo väčšine prípadov ide o celoživotný stav, pričom ľudia s týmto ochorením zažívajú obdobia, kedy sú symptómy silné, tzv. fázy vzplanutia, a obdobia bez príznakov.
Čo je ulcerózna kolitída
Ulcerózna kolitída je zápalové ochorenia hrubého čreva. V súčasnosti trpí vo vyspelých krajinách na ulceróznu kolitídu asi jeden človek z päťsto, čo predstavuje prevalenciu asi 200 chorých na 100-tisíc obyvateľov.
Ulcerózna kolitída aj Crohnova choroba vznikajú prehnanou reakciou imunitného systému, odlišujú sa však rozsahom a lokalizáciou v tráviacom trakte. Kým Crohnova choroba môže napadnúť rôzne časti tráviacej sústavy, ulcerózna kolitída postihuje konečník a hrubé črevo.
Príčiny ulceróznej kolitídy
Príčiny tohto javu nie sú jednoznačne známe a pripisujú sa zmene štýlu života, diéty, pohybovej aktivity, industrializácii alebo ich kombinácii. Podľa Clevelandskej kliniky je príčina vzniku tohto ochorenia komplexná a zahŕňa viacero rizikových faktorov. Ulcerózna kolitída môže potrápiť hocikoho, no riziko sa zvyšuje, ak má toto ochorenie niekto z vašich najbližších príbuzných. Choroba je najčastejšie diagnostikovaná u ľudí vo veku 15 až 30 rokov alebo po šesťdesiatke.
Ulcerózna kolitída a jej príznaky
K najčastejším príznakom ulceróznej kolitídy patria krvavé hnačky, ktoré môžu mať rôznu intenzitu. Hnačky bývajú často sprevádzané bolestivým nutkaním na stolicu, ktoré obvykle po vyprázdnení ustupuje. Pri ťažkej forme bývajú bolesti brucha prítomné aj bez súvisu so stolicou a po vyprázdnení neustupujú. Pomerne často sme svedkami zhoršenia ochorenia pri ukončení alebo obmedzení fajčenia, v stresovom období, pri dlhšom užívaní liekov proti bolesti. Ťažšie formy ochorenia bývajú navyše sprevádzané zvýšenou teplotou alebo až horúčkami.
Asi u 25 % ľudí s ulceróznou kolitídou sa nakoniec vyvinú stavy a súvisiace symptómy, ktoré postihujú iné časti tela ako hrubé črevo. Zápal sa môže rozšíriť do kostí, kĺbov, očí, kože a pečene. Medzi komplikácie, ktoré sa priamo nedotýkajú čriev, patria bolesti kĺbov, bolestivé zápalové uzlíky v podkoží (erythema nodosum), zápaly spojiviek a iných zložiek oka (konjuktivitída), zápaly žlčových ciest a iné.
Ak máte podozrenie na ulceróznu kolitídu alebo ju potrebujete sledovať, je odporúčané podstúpiť kolonoskopické vyšetrenie. Počas obdobia, keď sa ochorenie zhoršuje, je často prítomná aj výrazná únava a môžu sa objaviť sklony k depresii.
Diagnostika ulceróznej kolitídy
Keď prídete so spomínanými príznakmi za lekárom, čaká vás niekoľko vyšetrení, ktoré ulceróznu kolitídu môžu potvrdiť alebo naopak odhaliť, že ide o iné ochorenie.
V prvom rade na pacienta čakajú krvné testy a rozbor vzoriek stolice. Krvné testy môžu pri ulceróznej kolitíde vykazovať známky anémie. Prostredníctvom krvných testov sa dajú vylúčiť aj iné dôvody spomínaných príznakov, napríklad prítomnosť infekcie. Zo vzoriek stolice je zas možné odhaliť príznaky infekcie, parazitov, zápalu i krvácania.
Súčasťou diagnostiky ulceróznej kolitídy je aj endoskopické vyšetrenie, pri ktorom pacientovi lekár prostredníctvom flexibilnej trubice s malou kamerou skontroluje vnútro čriev a odoberie vzorky tkanív na biopsiu.
Liečba ulceróznej kolitídy
Cieľom liečby je pomôcť ľuďom, ktorí majú problémy s ochorením, aby sa cítili lepšie, a udržať ich v dobrej kondícii, ak práve nemajú žiadne ťažkosti. Na liečbu tejto choroby sa používajú lieky, a niekedy môže byť potrebná aj operácia.
Na upokojenie zápalu v hrubom čreve sa používa niekoľko druhov liekov buď v kombinácii alebo samostatne. Ide o aminosalicyláty a kortikosteroidy, ktoré sú však kvôli závažným vedľajším účinkom určené len na krátkodobé užívanie.
Medzi nežiaduce účinky patrí nevoľnosť, úbytok svalov a kostnej hmoty, priberanie na váhe, vysoký tlak, prechodná cukrovka. Vedľajšie účinky kortioidov závisia od dávky a dĺžky užívania kortikoidov.
Veľká časť pacientov so stredne závažnou a ťažkou formou ochorenia užíva dlhodobú protizápalovú udržiavaciu liečbu, ktorá potláča imunitný systém. V súčasnosti sa za najúčinnejšiu formu imunosupresívnej liečby považuje biologická liečba prípravkami, ktoré blokujú zápalovú látku TNFα. Prvým biologikom podávaným pacientom s ulceróznou kolitídou bol prípravok s účinnou látkou infliximab, ktorý sa podáva na špecializovaných ambulanciách vo forme asi dvojhodinových infúzií šesť až dvanásť krát ročne.
Novší prípravok obsahuje účinnú látku adalimumab a podáva sa jedenkrát za dva týždne pomocou špeciálnej injekcie alebo injekčného pera pod kožu. Väčšina pacientov si tento liek vie podávať po krátkom zaškolení sama v domácich podmienkach podobne ako diabetici inzulín. Mnohí pacienti oceňujú väčšiu voľnosť pri podávaní liečby, čo nezasahuje tak do ich pracovného alebo osobného života. Pri biologickej liečbe dosahujú asi dve tretiny pacientov dlhodobú uspokojivú remisiu a sú bez ťažkostí.
Ak liečba nefunguje alebo sú pacientove komplikácie príliš vážne, je nutné prikročiť k chirurgickému zákroku, pri ktorom dochádza k odstráneniu celého hrubého čreva a konečníka alebo len nejakej časti.
Stravovacie odporúčania pre pacientov s ulceróznou kolitídou
Keď sa stav pacienta s ulceróznou kolitídou zhorší, je potrebné vyhnúť sa jedlám, ktoré môžu črevá viac zaťažiť. Vo všeobecnosti platí, že sa treba vyhýbať potravinám, ktoré spôsobujú plynatosť alebo môžu byť príčinou potravinovej intolerancie. Ďalej sú to mastné a vyprážané jedlá, sladkosti, údeniny či polotovary. Do svojho jedálnička zaraďte viac celozrnných potravín, zeleniny i ovocia.
Pre každého pacienta s ulceróznou kolitídou platia iné stravovacie pravidlá. Preto je dôležité sledovať, ako reaguje vaše telo na konkrétny typ stravy a snažiť sa následne vylúčiť tie potraviny, ktoré zápalové ochorenie zhoršujú.
Ulcerózna kolitída a probiotiká
Zlepšiť stav pacienta s ulceróznou kolitídou môžu aj probiotiká. Probiotiká sa podieľajú na pravidelnej stolici a jej konzistencii, zlepšujú celkové symptómy a predovšetkým kvalitu života pacientov s ulceróznou kolitídou.
Vyskúšajte Symprove – probiotiká overené nezávislou štúdiou pri ulceróznej kolitíde
Probiotiká totiž pozitívne pôsobia na črevnú mikroflóru a so zdravou črevnou mikroflórou je pre ochorenie náročnejšie vypuknúť v tak veľkom rozsahu. Probiotiká Symprove majú pozitívny vplyv na zdravie čriev, pretože vďaka vodnej báze ich nenarušia kyseliny v žalúdku tak, ako sa to deje pri inom type probiotík.
Záver
Pri liečbe ulceróznej kolitídy je dôležité postupovať presne podľa pokynov lekára, ktorý rozhodne na základe vyšetrení. Zároveň určite netreba podceňovať prevenciu. Ak sa totiž ochorenie zachytí skôr, môže sa skôr nastaviť liečba a ochorenie sa dostane pod kontrolu. Takže ak vás trápi pretrvávajúca hnačka, neustála bolesť, horúčka alebo ste spozorovali v stolici krv, kontaktujte svojho lekára.