Syndróm dráždivého čreva (IBS) patrí k funkčným poruchám tráviaceho traktu, ktoré sú veľmi častou príčinou návštev gastroenterologickej ambulancie. Ide o opakujúcu sa bolesť, ktorá sa objavuje najmenej jeden deň v týždni počas troch mesiacov. Nezávislé štúdie aj skúsenosti chorých hovoria, že na jej symptómy môžu priaznivo vplývať probiotiká.
Štatistiky o IBS
Ochorením IBS trpí približne 10 percent populácie, z toho asi iba tretina navštívi lekára. Vyskytuje sa najmä vo vekovej skupine do 40 rokov, s prevahou žien 1,5 až 3-násobne oproti mužom, častejšie v stresových povolaniach.
Klasifikácia IBS vychádza z prevažujúceho príznaku ochorenia. Existujú štyri skupiny IBS:
- s hnačkou (IBS – D),
- so zápchou (IBS – C),
- zmiešaný typ (IBS – M),
- neklasifikovaný typ (IBS – U).
Klinické príznaky sú kŕčovitá bolesť v podbrušku viazaná na vyprázdňovanie stolice a úľavu po vyprázdnení. Tieto symptómy sú často jediným záchytným bodom, na základe ktorého lekár môže vysloviť podozrenie na IBS. Títo pacienti majú často sprievodné neurovegetatívne príznaky, nervozitu, karcinofóbiu. Diagnostika IBS sa opiera v prvom rade o anamnézu, vylúčenie varovných príznakov fyzikálnym vyšetrením, laboratórnymi testami, sonografiou a kolonoskopiou.
Liečba IBS
Liečba IBS je symptomatická. Diéta by mala byť individuálna v závislosti od prevažujúceho príznaku. V prípade zápchy je potrebné konzumovať viac vlákniny, dodržiavať pitný a pohybový režim. V prípade hnačky treba vylúčiť potraviny, ktoré ju zhoršujú.
To isté platí aj pri zmiešanej a neklasifikovanej forme IBS, pri ktorej treba vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré stav pacienta zhoršujú a konzumovať také, ktoré ho zmierňujú. V rámci medikamentóznej liečby sa uplatňujú najmä spazmolytiká a sedatíva, anxiolytiká. Potrebná je tiež redukcia stresových podnetov.
Probiotiká ako nástroj zmiernenia príznakov
Dôležitou súčasťou liečby IBS sú probiotiká. Ide o živé mikroorganizmy, ktoré sú schopné v tele hostiteľa vyvolať telu prospešnú reakciu. Tá spočíva najmä v stimulácii imunitnej odpovede pri zápalových procesoch v čreve, ale i mimo neho. Probiotiká svojou schopnosťou viazať na seba patogénne baktérie a zlepšovať trávenie významne redukujú prejavy IBS.
Súčasným trendom je liečba IBS takými kombinovanými probiotikami, ktoré v maximálnej miere pozitívne účinkujú na prevažujúci príznak IBS. Probiotiká s kmeňom Saccharomyces boulardii sa používajú pri IBS s hnačkou. Saccharomyces boulardii je probiotická kvasinka, ktorá viaže na seba patogénne baktérie, produkuje látky, ktoré sú pre črevné patogény toxické, má imunomodulačný a protizápalový účinok, znižuje sekréciu vody a má prebiotický efekt. Účinkuje na hnačku bez ohľadu na jej vyvolávajúcu príčinu.
Probiotiká s vlákninou sa odporúčajú pri IBS so zápchou. Vláknina –psyllium ako súčasť niektorých probiotík zlepšuje vyprázdňovanie pri zápche tak, že zmäkčuje stolicu a zrýchľuje črevnú pasáž. Prebiotická vláknina nazývaná inulín pozitívne vplýva na rast probiotických baktérií.
Probiotiká s obsahom enzýmov sú vhodné pri zmiešanej a neklasifikovanej forme IBS, ak má pacient pocit sťaženého trávenia niektorých jedál sprevádzaný meteorizmom. Tieto kombinované probiotiká obsahujú amylázu, lipázu a proteázy. Toto zloženie napomáha tráveniu škrobu, cukrov, lipidov a bielkovín a v kombinácii s probiotickými baktériami zmierňuje príznaky IBS kombinované s inými príznakmi funkčných porúch tráviaceho traktu.
IBS – nepríjemné ochorenie s negatívnym vplyvom
Hoci je IBS chronické ochorenie, ktore neskracuje život pacienta, vie nám ho veľmi pekne znepríjemniť. Úlohou lekára prvého kontaktu je vykonať základné diagnostické výkony a liečebný test, v rámci ktorého môže použiť aj kombinované probiotiká.
Prijímaním probiotických baktérií sa zlepšuje metabolizmus, upraví sa pohyb čriev, a regeneruje sa sliznica čriev. Obnovenie črevnej mikroflóry má priaznivý vplyv na trávenie, okrem toho pomáha aj pri správnom vstrebávaní živín, minerálnych látok, ako napríklad horčíka a železa. Tak prečo neurobiť všetko možné i nemožné pre naše zdravie?