Sezónna alergia je strašiakom nejedného z nás. Alergia patrí k jedným z najčastejších príčin nádchy v rozvinutých krajinách a predstavuje závažný zdravotný problém. Jej príznaky môžeme zmierniť nielen liekmi, ale aj inými, voľne dostupnými spôsobmi.
Alergická nádcha je zápal sliznice, ktorý má svoj spúšťač. V tomto prípade ide o alergén, ktorý sa nachádza v našom okolí.
Sezónna alergia sa najviac prejavuje na jar
V jarnom období, keď slniečko začína vykúkať a s ním aj rozkvitať každý kvet či strom, väčšinu z nás láka ísť na prechádzku do prírody, parkov a záhrad. Pre ľudí trpiacich alergickou nádchou, ktorej najčastejším spúšťačom (nie len v období jari) je peľ, je predstava pikniku na rozkvitnutej lúke, či prechádzky parkom hotovým strašiakom.
Sezónna alergia sa prejavuje typickými príznakmi:
- Kýchanie
- Výtok z nosa
- Upchatý nos
- Zmeny čuchu
- Svrbenie nosa
- Slzenie očí
- Opuch mihalníc
- Svrbenie uší
- Dráždivý kašeľ
- Bolesť hlavy
- Únava
- Problémy so spánkom
Sezónna alergia a možnosti liečby
V dnešnej dobe rozdeľujeme nefarmakologickú a farmakologickú liečbu, alergénovú imunoterapiu a chirurgickú liečbu.
Váš lekár vždy vyberie tú najvhodnejšiu liečbu pre vás.
My sa dnes zameriame na nefarmakologické možnosti – podporné metódy, režimové opatrenia, ktoré predstavujú účinný doplnok na zmiernenie príznakov, no žiadny z nich by nemal byť chápaný ako náhrada medikamentóznej terapie.
1. Úprava prostredia
Mnohé postupy ako základné opatrenie odporúčajú v prvom rade eliminovať kontakt s alergénom. Ak vieme, že nám príznaky spúšťa či zhoršuje kontakt s konkrétnym alergénom (napríklad plesňou, potravinou či domácim zvieraťom), obmedzenie kontaktu so spúšťačom môže zmierniť príznaky.
2. Sprcha
Možno to znie vtipne, no osprchovať sa a vymeniť si oblečenie za čisté môže pomôcť odstrániť alergén (či už peľ, alebo po hre so zvieraťom). Ale pozor, nezabudnúť na umytie vlasov.
3. Vetranie
Vetrať sa odporúča cez okná opatrené sieťkami, najlepšie antialergickými proti peľu.
4. Slnečné okuliare
Aby alergici v prírode predišli masívnemu vniknutiu peľového alergénu do oka, odporúča sa nosiť slnečné okuliare.
5. Nazálna irigácia
Známa aj ako nazálna sprcha či nosný výplach. Vykonáva sa pomocou slanej vody a konvičky či striekačky. Najvhodnejšie je použiť slanú vodu z lekárne, aby sme predišli podráždeniu sliznice nosovej dutiny a zbytočným komplikáciám. Základom je čisté preplachovátko, nedráždivý slaný roztok a chvíľka súkromia v kúpeľni. Hoci môžu byť prvé pokusy nepríjemné, nevzdávajte to.
6. Probiotiká
Hoci probiotiká nemožno v súčasnosti na základe obmedzených dát schváliť ako užitočnú alternatívnu liečbu problémov, ktoré spôsobuje sezónna nádcha, môžu slúžiť ako výborný doplnok podpory imunitného systému, ktorý hrá v patogenéze alergickej nádchy kľúčovú úlohu.
Podporte svoju obranyschopnosť jedinými živými probiotikami
7. Vyhýbanie sa zafajčenému prostrediu
Negatívny vplyv cigariet na zdravie je všeobecne známy, a inak tomu nie je ani v prípade príznakov sezónnej nádchy. Za pravdu nám dá nejeden pacient trpiaci jej príznakmi, vyvolanými dráždivými spúšťačmi v cigaretovom dyme.
8. Zmena životosprávy
Zdravý životný štýl, pestrá nutrične vyvážená strava, dostatok vody a pohybu má vo všeobecnosti pozitívny vplyv na náš celkový zdravotný stav.
Za zmienku stojí aj zaujímavosť, či dojčenie alebo oneskorenie podávania tuhej stravy v detstve vedie k pozitívnym intervenciám v alergickej nádche, no ich účinnosť zatiaľ nie je zdokumentovaná a je predmetom bádania.
Alergická nádcha významne zasahuje do kvality života mnohých ľudí a prestavuje závažné riziko rozvoja astmy. Pacienti trpia príznakmi upchaného nosa, výtoku z nosa, problémami s očami, ušami, ale aj frustráciou z permanentnej bolesti hlavy, únavy či obmedzenou schopnosťou aktivít. Alergická nádcha postihuje 25 až 40 percent populácie rozvinutých krajín, takže nezúfajte, nie ste v tom sami! Podporte svoju imunitu a vyskúšajte niektoré z režimových opatrení doplniť do svojho boja so sezónnou nádchou.
Zdroje:
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2015/1201/p985.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8638355/
https://www.edukafarm.sk/data/soubory/casopisy/farmiNEWS/02-2016/15-sezonne-alergie.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/2232b39d4a3155ca5a43fc592c6ee1e8.pdf
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2010/0615/p1440.html
https://lekarskenoviny.sk/wp-content/uploads/2021/03/PNEIM_15_20_2021.pdf