Probiotiká v útlom veku: Ako vplývajú na vývin dieťaťa?

Probiotiká v útlom veku: Ako vplývajú na vývin dieťaťa?

Zdravie čriev u detí ovplyvňuje veľa funkcií rozvíjajúceho sa organizmu. Má dopad na správanie, spánok, hladinu energie, koncentráciu, náladu a na mnoho ďalšieho.

Je mnoho spôsobov, ako si deti môžu udržiavať zdravú črevnú mikroflóru. Niekedy je však zložité dostať do každodennej stravy dieťaťa všetky potrebné živiny. Vhodné je preto doplniť výživu dieťaťa o probiotiká, ktoré zabezpečia zdravie črevnej mikroflóry.

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú prospešné baktérie (napríklad Lactobacillus, Bifidobacteria či Saccharomycetes), ktoré žijú v našom čreve a vykonávajú širokú škálu funkcií, vrátane regulácie imunitného systému, trávenia potravy, absorpcie živín, produkcie neutrotransmiterov a podpory výroby energie. Majú zásadný vplyv na takmer všetky aspekty funkcií mozgu a tela. Ich nedostatok môže byť príčinou mnohých problémov, ktorým deti čelia, počnúc problémami so psychikou a správaním až po gastrointestinálne problémy a časté choroby.

Probiotiká sú pre deti jednoznačne potrebné a bezpečné. V ľudskom tráviacom systéme sa nachádza približne 100 miliárd baktérií, čím prevyšujú bunky ľudského tela v pomere 10 ku jednej. Probiotiká poskytujú veľa životne dôležitých funkcií pre našu pohodu.

Čo pozitívne probiotiká deťom prinášajú?

Menej infekcií a chorôb – väčšina imunitného systému sa nachádza v čreve, takže dobrá rovnováha baktérií je nevyhnutná na potlačenie príznakov chorôb.

Zlepšenie nálady – výskumy preukazujú, že nálada a správanie sú prepojené s črevnou mikroflórou a že probiotiká môžu podporovať zlepšenie nálady.

Rýchlejšie zotavenie po liečbe antibiotikami – keďže antibiotiká zabíjajú prospešné baktérie spolu s tými zlými, užívanie probiotických doplnkov počas a po liečbe môže dopomôcť mikrobiómu v črevách dostať sa spať do lepšej rovnováhy.

Zdravá váha a metabolizmus – probiotiká pomáhajú telu tráviť a absorbovať živiny z potravy, aby deti mohli rásť a udržiavať si zdravú hmotnosť s dobrou energetickou hladinou.

Zlepšujú funkciu mozgu – Zlepšenie dobrých hladín baktérií v čreve umožňuje produkovať viac neurotransmiterov, čo pozitívne ovplyvňuje funkciu mozgu.

Hoci je užívanie probiotík všeobecne bezpečné, mali by sme pri ich pravidelnom užívaní dať pozor na niekoľko vedľajších účinkov. Zmeny v črevnej mikroflóre môžu viesť k zvýšenej produkcii plynu ako obvykle, čo môže spôsobiť nadúvanie. Tento stav zvykne po niekoľkých dňoch až týždňoch odznieť.

Pozor si treba dať aj na syndróm bakteriálneho prerastania čreva (SIBO). Hrubé a tenké črevo obsahujú rôzne druhy baktérií a k SIBO môže dôjsť v prípade, keď sa anaeróbne baktérie hrubého čreva sa začnú množiť v tenkom čreve. Symptómy SIBO môžu byť nadúvanie, hnačka, mozgová hmla a krátkodobé problémy s pamäťou. Najlepšie vám pri diagnostike tohto ochorenia poradí váš príslušný špecialista.

Užívanie probiotík a prebiotík má mnoho benefitov, avšak treba mať na pamäti, že tak ako so žiadnym liečivom, tak ani s dávkami probiotík to nemôžeme preháňať. Aj dávkovanie jediných živých probiotík Symprove je pri deťoch potrebné upraviť na jeden mililiter na jeden kilogram telesnej hmotnosti dieťaťa.

Vďaka kvalitným probiotikám môže aj vaše dieťa rásť s dostatkom prospešných baktérií v črevách. Jediné živé a aktívne probiotiká Symprove sa dostavia priamo do črevnej mikroflóry, kde priaznivo pôsobia na trávenie, posilnia imunitu a môžu mu pomôcť s lepším spánkom či veselšou náladou.

Na rozdiel od tabletkových či práškových prípravkov sa probiotiká Symprove dostavia do mikrobiómu v plnej sile a nepadnú za obeť agresívnym žalúdočným kyselinám. Vďaka tekutému základu sú pripravené ihneď pôsobiť a aktívne prispieť k rovnováhe v trávení.