Prečo sú probiotiká dôležité pre zdravé srdce?

Prečo sú probiotiká dôležité pre zdravé srdce?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že srdce a črevo spolu nemôžu nijako súvisieť. Avšak názor, že systémy tela nefungujú samostatne, no sú navzájom komplexne prepojené, získava stále väčšie uznanie odborníkov, pretože ho podporuje taktiež veda. O akých vedeckých dôkazoch je reč sa dočítate v tomto článku.

Týchto šesť ochorení vám probiotiká rozhodne pomôžu zlepšiť:

Srdcové zlyhávanie

Je to stav, pri ktorom srdce začne nedostatočne fungovať. Neznamená to že srdce prestane pracovať. Znamená to, že nedokáže pracovať tak výkonne a účinne aby uspokojilo potreby tela. Pre zaujímavosť, ročne pribudne v Európe približne 300 000 pacientov s týmto ochorením.

Vedci vykonali štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 20 pacientov s touto vážnou chorobu. Liečili ich doplnkami obsahujúcimi Saccharomyces boulardii a placebom ( látkou, ktorá nie je účinná ). U skupiny pacientov liečených probiotikami sa pozorovalo zlepšenie funkcie srdca z dôvodov zníženia cholesterolu a zápalových markerov v krvi.

Vysoká hladina cholesterolu

Dnes už množstvo vedeckých výskumov naznačuje, že jedným z prínosov zdravého tráviaceho traktu je nižšia hladina cholesterolu v krvi. Napríklad 26 klinických štúdií a dve metaanalýzy preukázali, že užívanie probiotík znižuje tzv. zlý cholesterol (LDL) spolu s celkovým cholesterolom a naopak, zvyšuje tzv. dobrý cholesterol ( HDL). Z tohto dôvodu je prospešné zavádzať užívanie probiotík do jedálnička. Táto malá zmena, môže mať veľmi pozitívny terapeutický účinok.

Nízka hladina vitamínu D

Prínosom probiotickej liečby, teda zdravšieho čreva, je zvýšenie hladín vitamínu D v krvi, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca. Už v roku 2013 sa vedeckej obci podarilo dokázať, že tento slnečný vitamín, môžeme zvýšiť o 25% denným užívaním probiotík ( najmä užívaním baktérie Lactobacillus reuteri ). Tento účinok nastáva v dôsledku zlepšenia absorpcie vitamínu D z čreva do tela.

Krvný tlak

Ďalším dôvodom, pre ktorý by ste sa mali dobre starať o svoj mikrobióm, je to, že dokáže znižovať krvný tlak. Vedci vykonali analýzu dát z deviatich rôznych štúdií, ktoré zahŕňali zdravých ľudí, ale aj ľudí trpiacich na vysoký krvný tlak. Zistilo sa, že u účastníkov výskumu, ktorí konzumovali probiotiká každý deň po dobu 8 týždňov, sa znížili hodnoty krvného tlaku. Tí, ktorí žiadne probiotické prípravky ani jedlo s obsahom živých baktérií neprijímali, sa takýchto výsledkov nedočkali.

Úzkosť

Úzkosť je strach. Strach, ktorý máme aj keď nám priamo nehrozí žiadne očividné nebezpečenstvo. Pri tomto pocite, sa nám v tele spúšťa reakcia ako keby stál za rohom medveď. Naše srdce búši a búši viac než obvykle. A to je dôvod, prečo je zvládanie úzkosti tak dôležité aj pre zdravie srdca. Dnes sa objavuje stále viac dát o tom, ako črevo dokáže ovplyvňovať neurónovými dráhami mozog a tým pádom aj našu náladu a celkový psychický stav. Existujú dokonca štúdie, ktoré naznačujú zlepšenie nálady u osôb, ktorým boli pravidelne podávané probiotiká.

Obezita

Štvrtina Slovenska je obézna. Podľa prieskumu Svetovej zdravotníckej organizácie sme sa v roku 2016 ocitli na siedmom mieste v Európe a na 33. mieste vo svetovom rebríčku. Nadváha neprichádza sama no spolu s ďalšími hrozbami ako vyššie riziko cukrovky, vyšší krvný tlak a srdcové ochorenia. Pozitívny efekt na redukciu tukovej hmoty a koncentrácie leptínu ( hormón hladu) v krvi bol popísaný v súvislosti s užívaním baktérie Lactobacillus rhamnosus. Vzorka obéznych ľudí, ktorá ju užívala 24 týždňov, preukázala lepší manažment chudnutia a udržanie hmotnosti. Lactobacillus rhamnosus je jednou z baktérií, ktorá je prítomná aj v produkte Symprove.

Dlho sa hovorilo, že cesta k srdcu človeka vedie je cez jeho žalúdok. Táto pravda môže byť tak trochu prorocká. Aktualizovaná verzia by však znela “prostredníctvom zdravého mikrobiómu”.

Stáva sa jasným, že optimálne zdravie srdca vyžaduje optimálne zdravie tráviaceho traktu. To môžeme docieliť vyhýbaním sa zbytočným antibiotikám na lekársky predpis a antibiotikám z potravinových zdrojov spolu so znížením užívania nadbytku alkoholu, cukrov, trans-tukov a iných nezdravých potravín. Na koniec uvedieme ešte jednu radu. Nasledujte svoje brucho a svoje srdce. Takmer vždy urobíte správnu voľbu.

Autor: študent Farmaceuticekj fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne

referencie:

http://www.cardio.sk/ochorenia/srdce/srdcove-zlyhavanie

http://www.internationaljournalofcardiology.com/article/S0167-5273(14)02176-7/abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24330093
https://academic.oup.com/jcem/article-lookup/doi/10.1210/jc.2012-4262
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25047574
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23384445
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24299712