Probiotiká a alergia: Môžu pomocť pri sezónnej nádche?

Probiotiká a alergia: Môžu pomocť pri sezónnej nádche?

Medzi počtom hlásených infekčných a imunologických chorôb, ku ktorým patria aj alergické ochorenia, bol od roku 1950 po rok 2000 zaznamenaný inverzný vzťah. To znamená, že podobne rýchlo, ako klesal počet nakazených infekčnými ochoreniami, v týchto rokoch narastal počet ľudí s alergickým ochorením. Až jedna tretina populácie vyspelých krajín má určité alergické ochorenie a v dvanástich percentách populácie vyspelých krajín je to práve alergická nádcha.

Alergická nádcha, odborne rinitída, je zápalové ochorenie nosnej sliznice vyvolané alergénmi, na ktoré bunky imunitného systému reagujú imunopatologickou reakciou. Tento druh reakcie sa začína pri prvom kontakte ľudského tela s alergénom tzv. senzibilizáciou, teda zvýšenou citlivosťou. Imunitné bunky si alergén prichádzajúci do kontaktu s ľudským telom zapamätajú a začnú proti nemu vytvárať protilátky. Pri druhom kontakte s alergénom dochádza k uvoľneniu látok z imunitných buniek spôsobujúcich typické klinické prejavy.

Nie každý reaguje prehnane

Vzniku alergie v ľudskom tele predchádza splnenie základných predpokladov, ktorými sú najmä genetická predispozícia, kontakt s alergénom a vplyv vonkajšieho prostredia. Genetická predispozícia zohráva významnú úlohu napríklad u ľudí s atopickým ekzémom. Ak majú obaja rodičia v anamnéze atopický ekzém, je až 80 percentná pravdepodobnosť, že toto ochorenie zdedí aj ich dieťa.

Alergická nádcha: Aké poznáme alergény?

Skupiny alergénov sa rozdeľujú podľa toho, ako cestou prichádzajú do kontaktu s naším telom. Poznáme inhalačné(peľ, roztoče, plesne, zvieracie alergény), potravinové (mlieko, vajcia, orechy a iné), lieky (napríklad niektoré antibiotiká) alebo injekčné (jed hmyzu).

probiotiká pri sezónnej nádche 1

Zdroj: Unsplash.com

Ktoré symptómy hrajú v prospech alergickej nádchy?

Alergická rinitída sa prejavuje najmä dráždením nosovej sliznice, kýchaním, vodnatým výtokom z nosa, nepriechodnosťou nosnej dutiny, svrbením a slzením očí.

Poznáme sezónnu a celoročne prebiehajúcu alergickú nádchu. Sezónny typ tohto ochorenia sa začína prejavovať od februára až po november s maximom klinických príznakov počas mája. V kontraste so sezónnou nádchou je celoročná alergická nádcha, ktorá ako už názov napovedá prebieha celoročne, a jej hlavným príznakom je nepriechodnosť nosnej sliznice.

Alergická nádcha a liečba

Liečba alergického ochorenia by mala prebiehať hlavne pod dohľadom lekára so špecializáciou v alergológii a klinickej imunológii. Možnosti liečby zahŕňajú pre každého človeka na mieru „šitú“ kombináciu režimových opatrení, farmakoterapie a imunoterapie.

Asi najdôležitejším režimovým opatrením je vyhýbať sa samotnému alergénu, ktorý spôsobuje danej osobe klinické problémy. Niektoré zdroje začínajú uvádzať ako jednu z možností symptomatickej terapie alergie aj užívanie probiotík.

probiotiká pri sezónnej nádche 2

Zdroj: Unsplash.com

Probiotiká a alergická rinitída

Výsledky štúdií vedcov z Brazílie a Taiwanu sa zhodujú, že probiotiká s obsahom rodu baktérií Lactobacillus znižujú recidívu alebo znovuobjavenie sa príznakov ochorenia a závažnosť klinických prejavov alergickej nádchy1,2. Podľa spomínaných štúdii dochádza konzumáciou probiotík s obsahom baktérií Lactobacillus k modulácii imunitného systému a nastoleniu rovnováhy medzi pomocnými T-lymfocytmi.

Aj kvôli nedostatočnému množstvu štúdií zaoberajúcich sa problematikou liečby alergických ochorení probiotikami, nie je paušálne predpisovanie probiotík pacientom s alergickou nádchou bežnou praxou3. Niekoľko štúdií s výsledkami podporujúcimi užívanie probiotík u ľudí so sennou nádchou však predstavuje pre vedcov do budúcnosti výzvu a nádej na rozšírenie terapeutických možností alergických ochorení.

Probiotiká možno budú zohrávať dôležitú úlohu v ako v prevencii, tak aj v terapii alergických ochorení. Klinické benefity užívania probiotík sú závislé na množstve faktorov, ako napríklad rod baktérie, cesta podania probiotika, koncentrácia baktérií v prípravku a taktiež na samotnom organizme človeka užívajúceho daný typ probiotika4.

Symprove je schopné odolávať agresívnemu pôsobeniu žalúdočných štiav vďaka patentovanej technológii výroby a použitiu vodného roztoku naklíčeného jačmeňa. Roztok obsahujúci naklíčený jačmeň slúži ako prebiotikum 4 , vďaka vysokému obsahu živín a minerálnych látok potrebných pre rast mikroorganizmov a zároveň ako tlmivý systém ktorý chráni pred baktérie pred pôsobením žalúdočnej HCl. Symprove je produkt, ktorý obsahuje približne 10 miliárd živých baktérií a to konkrétne kmene živých bakteriálnych kultúr: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum , Lactobacillus acidophilus a Enterococcus faecium.

Zdroje:

1Lin TY, Chen CJ, Chen LK, Wen SH, Jan RH. Effect of probiotics on allergic rhinitis in Df, Dp or dust-sensitive children: a randomized double blind controlled trial. Indian Pediatr. 2013 Feb;50(2):209-13. doi: 10.1007/s13312-013-0068-2. Epub 2012 Jun 10. PMID: 22728633.

2Nogueira JC, Gonçalves Mda C. Uso de probióticos na rinite alérgica . Braz J Otorhinolaryngol. 2011 Jan-Feb;77(1):129-34. Portuguese. doi: 10.1590/s1808-86942011000100022. PMID: 21340202.

3Rashmi Ranjan Das, Sushree Samiksha Naik, Meenu Singh, “Probiotics as Additives on Therapy in Allergic Airway Diseases: A Systematic Review of Benefits and Risks”, BioMed Research International, vol. 2013, Article ID 231979, 10 pages, 2013. https://doi.org/10.1155/2013/231979

4https://www.symprove.sk/tabletky-vs-roztok-nie-su-probiotika-ako-probiotika/