mikrobiom a imunita

Mikrobióm a imunita - ako ju ovplyvňujú baktérie v našich črevách?

Jedno waleské príslovie hovorí: „Jedno jablko denne doktora von z dverí vyženie.” Ak by waleská ľudová slovesnosť vznikala v 21. storočí, toto príslovie by znelo inak: „Čím viac druhov baktérií v črevách máš, tým ľahšie sa doktorovi vyhýbaš.” Okrem známych faktorov, ktoré vplývajú na imunitný systém, akými sú napríklad životný štýl, strava, stresové zaťaženie či genetická výbava, imunita je do veľkej miery ovplyvnená aj bakteriálnou flórou v našich črevách, ktorú nazývame aj črevný mikrobióm.

Rovnováha v trávení, mikrobióm a imunita

Dĺžka celého gastrointestinálneho traktu má u priemerného zdravého človeka asi 9 metrov a črevná plocha meria približne 30 štvorcových metrov. V porovnaní s kožným povrchom zaberajúcim dva metre štvorcové je črevný povrch niekoľkonásobne väčší. Na vyrovnanie tohoto nepomeru sa v črevnej sliznici nachádza až 70% celkového počtu imunitných buniek. Každodenne sa do našich čriev dostávajú státisíce baktérií. Okrem baktérií prijímame v potrave, vode a vzduchu aj vírusy, plesne či iné škodlivé látky.

Mikrobióm a imunitný systém medzi sebou komunikujú a udržujú v našom tele rovnováhu. Bunky imunitného systému rozpoznávajú baktérie, ktoré sú za prirodzených podmienok súčasťou nášho črevného mikrobiómu, a na tieto „dobré” baktérie neútočia. Ak imunitné bunky rozpoznajú „cudzinca”, ktorého vyhodnotia ako patogén, spustia zápalovú reakciu v snahe zneškodniť ho. Naše „dobré” baktérie sa v črevách množia a osídľujú všetky voľné miesta na črevnej sliznici, aby sa potenciálne patogény  prijaté v potrave a tekutinách nemohli na črevnej sliznici uchytiť a spôsobiť infekčné ochorenie.

Probiotiká ako doplnok na posilnenie imunity

Narušenie rovnováhy, v ktorej mikrobióm a imunitný systém spolunažívajú, môže predstavovať zdravotné nebezpečenstvo vo forme zápalového alebo autoimunitného ochorenia. Rovnováhu medzi imunitným systémom a mikrobiómom môže narušiť napríklad nadužívanie antibiotík, zmeny v stravovacích návykoch, stres a niektoré ochorenia.

Pravidelné užívanie Symprove túto rovnováhu opäť nastolí, pričom do čriev prinesie viac ako 10 miliárd prospešných baktérií v jednej dávke. Tieto baktérie sú navyše na vodnej báze, takže prejdú tráviacim traktom a dostavia sa priamo do čriev, kde sú potrebné.

Majú baktérie vlastný imunitný systém?

Baktérie, tak ako aj ľudia, môžu byť napadnuté vírusmi. Žijú v kolóniách, v ktorých medzi sebou komunikujú, takže napadnuté baktérie môžu upozorniť ostatné baktérie, aké zbrane vírus používa. Pri opakovanom útoku tieto baktérie rozpoznávajú mechanizmus, akým sa ich vírus snaží zneškodniť, a sú odolnejšie. Baktérie si tak vytvoria „spomienku”, ktorú vo forme genetickej informácie odovzdávajú ďalším generáciám baktérií. Tento druh baktérií je v našich črevách potrebný.

Môže črevný mikrobióm bojovať s virózami?

V boji proti virózam sa vo veľkej miere uplatňujú protilátky vytvorené imunitnými bunkami. To, aký priebeh bude mať viróza v našom organizme, ako napríklad vírus chrípky, závisí od rýchlosti odpovede nášho imunitného systému na tohto pôvodcu infekčného ochorenia. Črevná mikrobiota spolupracuje s imunitnými bunkami, ktoré tieto protilátky vytvárajú. Čím väčšia je diverzita črevného mikrobiómu a podiel „dobrých” baktérií, tým viac protilátok je vytváraných imunitnými bunkami proti patogénom. V konečnom dôsledku bude odpoveď nášho organizmu na infekciu vírusom chrípky rýchlejšia, rýchlejšie sa uzdravíme a skrátime si čas strávený v posteli.

Imunita – ako ju podporiť?

Črevný mikrobióm a imunita, resp. imunitný systém spolu komunikujú a podieľajú sa na udržovaní rovnováhy v našom tele. V kontexte prebiehajúcej vírusovej pandémie môže zloženie črevného mikrobiómu signifikantne znížiť zápalové ochorenia v našom tele a podporiť funkciu imunitného systému v boji proti vírusovým ochoreniam. Preto je vhodné podporiť ho na dennej báze výživovým doplnkom Symprove, ktoré priaznivo pôsobia na tráviaci systém a dopĺňajú doňho prospešné baktérie.

Aj napriek kompetentnosti imunitného systému zostáva chránenie sa pred zdrojom nákazy dôležitým faktorom podporujúcim naše zdravie. Čím menej sa budeme vystavovať chránenému kontaktu s chorými ľuďmi, tým menej práce bude náš imunitný systém musieť vynaložiť na udržanie rovnováhy v našom tele.

Zdroje: