Pilotná štúdia Harvardskej Univerzity zaoberajúca sa vplyvom meditácie na zmiernenie príznakov syndrómu dráždivého čreva odhalila zaujímavé fakty.
Začiatky výskumu
Účasťou skupiny ľudí na deväť týždňov trvajúcom programe potvrdili vedci prvotné dohody o prepojení zdravia so psychikou. Vyvolaním relaxácie v tele pacienta začalo dochádzať ku zmene symptómov gastrointestinálnych porúch ako je aj syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo zápalové črevné ochorenie (IBD). Môžeme preto povedať, že stres a ochorenie čriev spolu značne súvisia. A práve preto poznáme aj riešenie na zmiernenie príznakov, ktoré nám ničia radosť zo života.
Relaxačná odpoveď je základom
“Relaxačná odpoveď” je fyziologický stav hlbokého odpočinku vyvolaného praktikami ako je meditácia, jóga a modlitba. Prvýkrát tento stav opísal pred viac ako 40 rokmi Herbert Benson, emeritný riaditeľ Benson-Henryho inštitútu a spoluautor súčasnej štúdie. Mnoho štúdií ukázalo, že pravidelné praktizovanie relaxačnej odpovede nielen zmierňuje stres a úzkosť, ale priamo ovplyvňuje aj fyziologické faktory, ako je krvný tlak, srdcová frekvencia a spotreba kyslíka.
V správach zverejnených v rokoch 2008 a 2013 Benson spolu s Towia Libermannom a Manojom Bhasinom z BIDMC Genomics, Proteomics, Bioinformatics a Systems Biology Center opisujú, ako vyvolanie relaxačnej odpovede u zdravých jedincov ovplyvňuje prejavenie istých génov. Tieto gény súvisia najmä so zápalovými procesmi, ktoré sú prítomné pri zápalových ochoreniach čriev (IBD).
Súčasná štúdia sa snaží zistiť, či pomocou relaxačnej odpovede tela dokáže pomôcť uľaviť od príznakov pacientom trpiacim ochorením čriev. Je známe, že mnoho chorôb sa u ľudí začne prejavovať po prekonaní extrémnej psychickej záťaže.
Emócie a mozog
Náš mozog je zodpovedný za všetky procesy, ktoré sa v tele dejú. On je centrom, ktoré riadi každý jeden orgán a milimeter nášho tela. Je preto nesmierne dôležité pochopiť, kde tkvie príčina ochorenia, ktoré nám sťažuje každodenný život.
Väčšina pacientov s ochoreniami čriev môže potvrdiť, že ich trápi viac či menej aj psychická nepohoda alebo stresujúci životný štýl. Tento stres nemusí byť viditeľný, avšak na podvedomej úrovni dokáže priam meniť náš mozog.
Neurovedci už dôverne poznajú prípady, kedy dlhodobé vystavenie stresovým faktorom zmenilo štruktúru nervových dráh v mozgu pacienta. Tieto poznatky sa v dnešnej medicíne uchytili a lekári sa čoraz viac snažia hľadať korene chorôb aj inde než v ohrozenom orgáne alebo časti tela.
Prečo meditácia?
V modernej dobe, kedy je uponáhľaný životný štýl štandardom je potrebné dopriať telu kvalitný oddych. Meditácia je skvelou voľbou, pretože spája relax tela aj mysle. Pacienti so syndrómom dráždivého čreva podľa štúdie môžu benefitovať zo zavedenia meditácie do svojho denného rituálu. Už 20 minút denne v stave meditácie dokáže našu myseľ upokojiť natoľko, že symptómy týkajúce sa ochorenia čriev značne ustúpia.
Vedci potvrdzujú to, čo sami cítime na našom vlastnom tele, keď sme v strese. V momente vystavenia stresu zvykneme pociťovať nepríjemné pocity v bruchu, niektorí ľudia trpia hnačkami a inými nepríjemnými črevnými problémami počas obdobia zvýšeného stresu. To všetko značí o tom, že upokojením mysle a správnym stresovým menežmentom dokážeme zmierniť príznaky chorôb prejavujúcich sa v tráviacom trakte.
Koreň problémov IBS a IBD
IBS a IBD majú aj niektoré spoločné faktory, o ktorých pacienti často nevedia: Obe môžu byť vyvolané stresom a ani jedna z týchto chorôb nemá presne stanovené možnosti účinnej liečby. V súčasnosti dostupné lieky môžu iba zmierniť závažnosť symptómov a priniesť určitú dočasnú úľavu, ale z choroby vás nevyliečia.
V novej štúdii sa výskumní pracovníci podujali preskúmať 19 pacientov s IBS (syndrómom dráždivého čreva) a 29 pacientov s IBD (zápalové ochorenie čriev). Všetci absolvovali deväť týždňov trvajúci program, ktorý zahŕňal dýchacie cvičenia, meditáciu a jógu. Pacienti sa každý týždeň stretli na 1,5-hodinovej skupinovej relaxácií, a každý deň vykonávali aktivity aj doma počas 15 až 20 minút. Výskumníci zhodnotili symptómy pacientov pred, po a v priebehu štúdie a odobrali vzorky krvi na genetické analýzy.
Na konci štúdie pacienti zaznamenali zníženie symptómov v porovnaní s tým, čo bežne zažívali na začiatku štúdie. Genetická analýza ich krvi poskytla dôkaz o zmenách genetických ciest súvisiacich s týmito dvomi poruchami – IBS a IBD.
Výsledky štúdie
Viac genetických zmien sa ukázalo u pacientov s IBD (zápalovým ochorením čriev) ako u pacientov s IBS (syndrómom zdráždivého čreva). Informáciu potvrdil Manoj Bhasin, ktorý bol spoluautorom štúdie a riaditeľom bioinformatiky v Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostone. Výskumníci zistili, že viac ako 1 000 génov bolo zmenených u pacientov s IBD počas obdobia štúdie, zatiaľ čo u ľudí s IBS sa zmenilo len 119 génov.
Za výsledkom stojí jeden gén súvisiaci so zápalmi nazývaný NF-kB, ktorého aktivity boli podľa štúdie potlačené v obidvoch skupinách ľudí. To naznačuje, že meditácia a podobné relaxačné postupy môžu potlačovať stres a zápal prítomný v daných pacientoch.
Zhrnutie
Vystavenie stresu ovplyvňuje náš mozog a celkové zdravie, pretože mozog riadi prakticky celé naše telo. Vedci podporujú naše vlastné skúsenosti s prepojením stresových situácií a nášho tráviaceho traktu. Odporúčajú redukovať stres pomocou meditácie po dobu aspoň 20 minút denne, aby ste dostali stres pod svoju kontrolu. Účastníci výskumu potvrdili zlepšenie svojho zdravotného stavu, a preto stojí aspoň za vyskúšanie niektorá z relaxačných techník. Vyskúšať môžete klasickú meditáciu, jógu alebo skupinovú relaxáciu.
Zvládnutím stresu pomôžete nielen svojim črevám, ale aj iným telesným orgánom, ktorým stres neprospieva. Stres je totiž toxický. Dokáže naše telo zaplaviť chemikáliami, ktoré sú pre nás ako jed ničiaci každý kúsok tkaniva.