Koža je najväčší orgán ľudského tela, ktorý sa skladá z troch vrstiev: Pokožka, zamša a podkožné väzivo.
Iba jej povrch pokrýva približne dva štvorcové metre a jej hlavnou funkciou je ochrana zvyšku tela pred vonkajším prostredím, teda pred klimatickými zmenami, pôsobením chemikálií, baktérií, vírusov či plesní. Okrem ochrannej funkcie zastáva aj funkciu termoregulačnú, imunologickú, metabolickú a vylučovaciu.
Mikrobióm, teda bakteriálne zloženie v dospelom ľudskom tele, váži približne 1,5 kilogramu. Iba na samotnej koži sa nachádza 1000 druhov baktérií a 80 druhov húb. Ich zastúpenie je závislé od rôznych faktorov – farba pleti, rasa, pohlavie, vek, zemepisná poloha, povrch a už spomínané vrstvy kože.
Najčastejšou baktériou na pokožke je kmeň Actinobacteria, v mazových folikuloch Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis. PráveStaphylococcus epidermidis a Staphylococcus aureussú baktérie zodpovedné za tvorbu akné a znečistenie pórov.
Optimálne pH kože je na hodnote 5, ale môže byť narušené častým užívaním dezinfekčných prostriedkov, mydiel a nepriamo aj užívaním niektorých druhov liečiv.
Tým vzniká tzv. kožná disbióza, na ktorú je naviazaných viacero kožných ochorení, medzi ktoré patria alergie, ekzémy, kontaktná dermatitída, akné, lupiny, zlé hojenie rán, kožné vredy, kvasinky či plesňové infekcie.
Podstatou liečby týchto kožných ochorení je túto disbiózu odstrániť. Ako model si môžeme zobrať napríklad atopickú dermatitídu.
Filaggrin je proteín, ktorý sa podieľa na hydratácii a zrohovatení kože. Ak zmutuje, dochádza k zvýšeniu pH kože a zmenám mikrobiálneho osídlenia. Koža atopikov je kvôli tomu náchylnejšia na bakteriálne a vírusové infekcie. Účelom liečby atopickej dermatitídy je teda zníženie kolonizácie kože, konkrétne Staphylococcus aureus, a obnova funkcie bariéry pokožky lokálnymi protizápalovými prípravkami, ktoré obnovujú, zjemňujú a hydratujú pokožku.
Kožný mikrobióm je teda kontrolovaný lokálnym imunitným systémom, ktorý je modulovaný črevným mikrobiómom.
Záver
Črevný mikrobióm je podstatnou súčasťou imunitného systému, ktorý ovplyvňuje množstvo pochodov a procesov v ľudskom tele. Veľa z nich je stále predmetom výskumu, ktorý nám v budúcnosti prinesie ďalšie možnosti liečby rôznych ochorení. Niet však pochýb o tom, že mikrobióm má vplyv na útlm príznakov niektorých kožných ochorení.
Zdroje:
http://pdf.avcr.cz/A/2019-02/#page=19