Divertikulitída sa prejavuje v hrubom čreve

Divertikulitída: Čo to je, ako sa prejavuje a aká je liečba?

Divertikulóza hrubého čreva a s ňou súvisiaca a rôznymi formami sa manifestujúca divertikulová choroba, má nielen vo svete, ale aj u nás stúpajúcu tendenciu. Divertikulitída je zápalový proces jedného alebo viacerých divertiklov.

Divertikulitída sa prejavuje v hrubom čreve

Divertikuly sú malé vydutiny, ktoré sa vytvárajú na oslabenom úseku hrubého čreva, zvyčajne v oblasti esovitej kľučky a zostupnej časti hrubého čreva. Ich prítomnosť na čreve sa odborne nazýva divertikulóza. Na jej liečbe sa podieľa gastroenterológ, chirurg, ale v indikovaných prípadoch aj intervenčný rádiológ, ktorí zasahujú do liečby pacienta podľa aktuálnej formy ochorenia.

Riziko vzniku divertikulov s vekom rastie ako dôsledok pretrvávania nižšie uvedených rizikových faktorov:

  • medzi 40-ročnými ľuďmi má divertikulózu jeden z desiatich (10 %)
  • u ľudí vo veku vyše 60 rokov má divertikuly päť z desiatich (50 %)
  • u ľudí vo veku vyše 80 rokov je ich výskyt takmer 100 %

Za rizikové faktory sa považujú vysoké BMI (body mass index), nízky príjem vlákniny, málo fyzickej aktivity, fajčenie, alkohol, užívanie opiátov či imunosupresív.

Muž si drží brucho od bolesti.
 
Zdroj: Canva.com

Divertikulitída a jej symptómy

Väčšina ľudí s týmto ochorením nemá nijaké ťažkosti. Ak sa však vydutiny zaplnia stolicou, vznikne infekcia a zápal, objavia sa bolesti brucha sprevádzané teplotami. Ak sa zapálená vydutina prederaví, infikovaný obsah čriev sa dostane do brušnej dutiny, kde vyvolá životunebezpečný zápal pobrušnice (peritonitídu). Závažnou komplikáciou je aj krvácanie.

Pri bolestiach brucha, krvácaní do stolice a ďalších príznakov divertikulitídy treba ísť k lekárovi. Bolesti niekedy zmierni ľadový obklad priložený na ľavé podbrušie. Nikdy neprikladajte teplý obklad, pretože zrýchli priebeh infekcie a môže by príčinou prederavenia vydutiny.

Liečba ochorenia divertikulitída

Ľahké prípady sa môžu liečiť doma antibiotikami a tekutou diétou, ktorá nezaťažuje črevo. Ťažkosti zvyčajne ustúpia v priebehu niekoľkých dní. Nasleduje šetriaca bezzvyšková diéta (kaše), pri ktorej nemožno jesť surové ovocie a zeleninu, celozrnné výrobky, ovocie s jadierkami, kukuricu, ostré koreniny, nesmie sa piť alkohol a kofeínové nápoje.

Špeciálna podpora liečby divertikulózy:

  • probiotiká: 4 – 10 miliárd baktérií v jednej dávke 2-krát denne (Symprove obsahuje približne 10 miliárd živých baktérií v jednej dávke)
  • aloe vera šťava: 30 ml 3-krát denne nalačno
  • glutamín: 0,5 g (= 500 mg) dvakrát denne
  • psyllium: 2 čajové lyžičky 2-krát denne
  • mleté ľanové semeno: 2 čajové lyžičky 2-krát denne
  • čili (sušená pálivá paprika): 1/6 – ¼ čajovej lyžičky 2-krát denne do jedla
Žena s pohárikom Symprove v ruke

Symprove – Jediné probiotiká overené štúdiami pri divertikulitíde.

Ďalšie odporúčania:

  • udržiavajte pravidelnú primeranú fyzickú aktivitu (podporuje vyprázdňovanie)
  • nepotláčajte prvé nutkanie na stolicu a vyprázdnenie sa
  • usilujte sa každý deň dodržať pravidelný čas vyprázdňovania
  • na toaletu si urobte dostatok času
  • kŕče v bruchu vám pomôžu uvoľniť relaxačné dychové cvičenia alebo spazmolytiká

Klinická štúdia Symprove predpokladala, že probiotikum zníži bolesti brucha u dospelých pacientov so stredne ťažkou až ťažkou chronickou, neakútnou symptomatickou divertikulárnou chorobou. 143 pacientov bolo randomizovaných na užívanie 1 ml / kg / deň probiotickej tekutiny alebo placeba denne počas 3 mesiacov. Multikmeňové tekuté probiotikum významne nezlepšilo skóre bolesti brucha, ale významne zlepšilo frekvenciu štyroch ďalších symptómov zápcha, hnačka, mucorrhea, bolesť chrbta, ktoré sú spojené s  chronickou, neakútnou symptomatickou divertikulárnou chorobou.

CHIR_4_2020_final –Stefanik.pdf (solen.sk)

Portál LF MU Brno: Akutní divertikulitida (muni.cz)