Imunitný systém predstavuje akéhosi strážcu v našom tele. Jeho úlohou je rozoznávať, čo je pre telo neškodné a čo naopak škodlivé. Stráži nás pred vonkajšími vplyvmi, ktoré sú vôkol nás a aj pred tými vnútornými, ktoré by mohli negatívne vplývať na náš organizmus. To platí pre deti rovnako ako pre dospelých. Detská imunita však má svoje špecifiká, ktoré pre vás zhŕňame v tomto článku. Ako dosiahnuť, aby ich imunita a obranyschopnosť boli odolnejšie?
Imunita musí byť inteligentná a rozpoznať rôzne látky
Úlohou imunitného systému je rozpoznať potencionálne nebezpečenstvo, včas naň zareagovať a postupnými krokmi sa ho zbaviť. Rovnako musí vedieť rozpoznať telu vlastné látky, proti ktorým nemá zahájiť imunitnú reakciu. Musí byť dostatočne inteligentný na to, aby jeho odpoveď bola primeraná a adekvátne dlhá. Nemôže byť nedostatočná ani prehnaná.
Má mnoho ďalších funkcií, medzi ktoré patrí aj pamäť. Predstavme si pevný disk v počítači. Pamätá si, s čím sa stretol a čo naň bolo uložené. Podobne funguje aj náš imunitný systém. Pamätá si škodlivinu, ktorú už stretol a môže na ňu reagovať rýchlejšie, cielenejšie a jej efekt úplne zablokovať.
V praxi to predstavím na ochorení osýpky a ovčie kiahne – pozor, nejde o to isté. Ovčie kiahne sú bežné kolektívne ochorenie vírusom Varicella-Zoster, s ktorým sa stretla väčšina mamičiek. Jeho hlavnou črtou sú bolestivé svrbivé vyrážky na tele dieťatka. Ak dieťa prekoná toto ochorenie, jeho imunitný systém naň zareagoval a následne sa ho zbavil, no zapamätal si ho. Pri akomkoľvek ďalšom kontakte dieťatka s infekčným pacientom ochorenie nevznikne, pretože jeho imunitný systém si vybudoval celoživotnú imunitu.
Na podobnom princípe funguje aj imunita po očkovaní, kedy sa imunitný systém imunizuje vopred, aby sme predišli závažným komplikáciám, ktoré by spôsobil napríklad spomínaný vírus Morbilli – teda osýpky.
Imunitný systém je obrovský komplex v celom ľudskom organizme. Nie je to jeden konkrétny orgán ako napríklad oko či črevá, no dáva pozor na všetky miesta, cez ktoré sa do nášho tela môže dostať infekcia. Je to napríklad prenosom kvapôčkami pri kýchaní, kašľaní, cestou špinavých rúk, poranení kože a mnohými ďalšími spôsobmi. Imunitný systém musí byť vždy v správny čas v správnom množstve a na správnom mieste.
Prečo sú deti chorľavejšie ako dospelí?
Jednoduchá odpoveď znie, že ich imunitný systém je jednoducho ešte nezrelý. Začína sa budovať už v tehotenstve a prvé protilátky, s ktorými bude bojovať proti škodlivinám z okolia, sú práve tie od matky. Tento proces pokračuje aj pri dojčení. Postupne sa deťom začnú vytvárať zložky vlastného imunitného systému.
Deti sa pohybujú v jasliach či škôlkach, kde sa hrajú so spoločnými hračkami a udržujú blízke kontakty. Vyhnúť sa šíreniu infekcie v takýchto kolektívoch a uzatvorených priestoroch je takmer nemožné. Väčšina detí si „odnesie“ ochorenia dýchacích ciest, tráviaceho systému, kožné infekcie aj infekcie močových ciest.
Azda najčastejšie rodičov trápia príznaky ako zvýšená teplota, zimomravé, slabé, unavené, ubolené dieťa s výtokom z nosa, kýchaním, kašľaním, zachrípnutím a podobne. Väčšina týchto infekcií dýchacích ciest je spôsobená práve vírusovou infekciou.
Druhými najčastejšími príznakmi sú horúčka, vracanie, vodnaté hnačky, nechutenstvo či bolesti bruška. Sú to príznaky charakteristické pre infekcie tráviaceho systému, ktoré sú u detí tiež často spôsobené vírusom.
Samozrejme v každom prípade môže ísť o inú druh patogénu. Vždy treba zdravotný stav konzultovať s pediatrom. Platí však aj pár tipov, ktoré sú účinné v podpore nielen detského imunitného systému.
Ako podporiť imunitu dieťaťa?
Vitamíny
Vitamín C je neopomenuteľným vitamínom v podpore nášho organizmu. Pôsobí ako antioxidant, zvyšuje odolnosť voči infekciám a to predovšetkým vírusovým, ktoré sú pôvodcom väčšiny ochorení detí, a podľa najnovších štúdií pôsobí priaznivo aj na náš mikrobióm. Jeho najlepším zdrojom je predovšetkým ovocie a zelenina, na ktoré by sme nemali zabúdať ani pri stravovacích návykoch detí.
Vitamín D môže fungovať ako štartér správneho fungovania imunitného systému. Štúdiami bolo dokázané, že znižuje pravdepodobnosť vírusových nákaz. Jeho najlepším zdrojom je tráviť dostatočný čas na slniečku, samozrejme v zimných mesiacoch je vhodná jeho suplementácia.
Vitamíny A a E sú vynikajúcimi antioxidantami a obmedzujú aktivitu reaktívnych molekúl v ich vzniku alebo efekte. Tak ako pri všetkom, aj pri vitamínoch to netreba preháňať, pretože aj nadmerné množstvo môže byť zdraviu škodlivé.
Zinok je veľmi dobrým pomocníkom, ktorého výborné prirodzené zdroje sú vnútornosti, mliečne výrobky a vaječný žĺtok. Medzi jednu z jeho prospešných funkcií patrí stimulácia NK buniek, čo sú „prirodzený zabíjači škodlivého“ v našom organizme.
Probiotiká a prebiotiká
Práve črevo je miesto, kde sa nachádza väčšina imunitných buniek. Mnoho štúdií zistilo pozitívny efekt probiotík v prevencii vzniku infekcií dýchacích ciest aj tráviaceho systému. Ako najefektívnejšia prevencia oboch najčastejšie postihnutých systémov vyšiel bakteriálny kmeň Lactobacillus rhamnosus, ktorý je v unikátnej živej forme aj v probiotikách Symprove.
So Symprove posilníte imunitu celej rodiny
Echinacea
Echinacea je fytofarmakum, ktoré by sa malo podľa odporúčaní používať pri akútnej infekcii, kedy preukazuje pozitívny vplyv. Preventívny efekt nebol preukázaný v dostatočnom množstve.
Zopár rád na záver
- Na začiatku sme spomínali, že imunitný systém sa nachádza v celom našom tele, a preto ak telo funguje správne ako celok, aj náš imunitný systém bude fungovať najlepšie, ako vie.
- Podporiť ho vieme aj starostlivosťou o psychickú pohodu (negatívny vplyv stresu), netreba zabúdať na dostatočný pitný režim, vyváženú pestrú stravu a dostatočný pohyb na slnku.
- Akútny aj dlhodobo pretrvávajúci zlý zdravotný stav dieťatka konzultujte s príslušným lekárom.
Zdroje :