Letné mesiace sú pre mnohých z nás časom oddychu, dovoleniek a najmä cestovania. Výlet do novej krajiny za novou kultúrou so sebou prináša aj zvýšené riziko prenosu nákaz a ich nepríjemných symptómov. Azda najčastejším nepriateľom pokojnej dovolenky je práve cestovateľská hnačka alebo zápcha, kedy sa pobyt na pláži či objavovanie zaujímavých pamiatok zmení na čas strávený na hotelovej izbe či na najbližšej toalete.
V cestovateľskej lekárničke by okrem liekov, ktoré užívate pravidelne, nemal chýbať ani dezinfekčný prípravok, leukoplasty, lieky proti bolesti a horúčke, a samozrejme lieky proti tráviacim problémom. Prečo sú tieto problémy tak časté, a ako sa im vyhnúť?
Cestovateľská hnačka a cestovateľská zápcha: Aké sú ich hlavné riziká?
- Voda a potraviny predstavujú jedno z najčastejších rizík cestovania. Sú spájané s prenosom rôznych hnačkových ochorení, vírusových žltačiek (prenosných feko-orálnym spôsobom žltačka typu A a E ), črevných parazitóz,
- kúpanie vo vode – či už v mori, jazerách, riekach, bazénoch,
- zmena nadmorskej výšky,
- vysoké teploty, slnko a vlhkosť sú vhodnými podmienkami pre množenie mikroorganizmov,
- zvieratá a hmyz, ktoré prenášajú mnohé ochorenia,
- zranenia a nehody.
Medzi najčastejšie ochorenia cestovateľov patria práve hnačky. Hnačka je definovaná ako odchod riedkej alebo neforemnej stolice trikrát a viac počas dňa. Často býva sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, slabosťou a systémovými prejavmi. Cestovateľské hnačky môžu byť vyvolané neinfekčnými alebo infekčnými vplyvmi.
Neinfekčná cestovateľská hnačka:
Neinfekčné cestovateľské hnačky sú spôsobené stresom, emocionálnymi výkyvmi lokálnej neuroregulácie v čreve, poruchou trávenia, diétnou chybou, intoleranciou potravín alebo otravou.
Infekčná cestovateľská hnačka:
Infekčná cestovateľská hnačka môže byť spôsobená rôznymi vírusmi, baktériami aj parazitmi.
Najčastejšie sa prejaví tretí až štvrtý deň pobytu v novej destinácii. Druhý vrchol je najčastejšie pri dlhodobých dovolenkách zaznamenávaný počas desiateho dňa.
Cestovateľská zápcha
Zápcha je problém „opačný“. Je charakteristická sťaženým a bolestivým vyprázdňovaním s frekvenciou dvoch a menej stolíc za týždeň. Stolica je bolestivá, tvrdá a pocit neúplného vyprázdnenia trvá aj po návrate z toalety.
Akútna zápcha je krátkodobá a trvá pár dní. Býva spájaná s nedostatkom tekutín, zmenou stravovacích návykov či zmenou prostredia. Stretávame sa s ňou aj počas cestovania na dovolenky a neraz ju zapríčiňuje práve stres.
V prevencii je najdôležitejšie prijať denne dostatok tekutín, stravu mať bohatú na vlákninu – teda čerstvé ovocie, listovú zeleninu, strukoviny a celozrnné obilniny, mať pravidelný každodenný pohyb a užívať probiotiká, ktoré upravujú trávenie. Pomáha aj veľa sa usmievať, veď stres je rovnako nepriateľom našich čriev!
Ako si užiť dovolenku bez nepríjemností? Dbajte na zásady prevencie:
- Najlepšou ochranou je vzdelanie. Zistite si čo najviac informácií o danej krajine a rizikách vašej nasledujúcej cesty.
- Ak cestujete do rizikových krajín, nezabudnite na vakcináciu aspoň 1 až 2 mesiace pred odchodom.
- Navštívte pred vycestovaním lekára za účelom vyšetrenia a informácií o prevencii proti ochoreniam, ktoré sa v danej destinácii vyskytujú
- Základom je dodržiavať zásady hygieny. Pite správne dezinfikovanú konzumnú vodu a vychutnávajte si len jedlá s overenou kvalitou. Neskúšajte piť vodu s neovereného zdroja, alebo konzumovať jedlá, o ktorých kvalite nie ste presvedčení.
- Pozor na intímny kontakt s neznámymi osobami.
- Nezabudnite na príručnú lekárničku .
- Podporte svoju imunitu.
- Veľa sa usmievajte, obmedzte stres na minimum a užite si prípravy aj cestovateľský zážitok naplno.
Prečo si pribaliť na dovolenku probiotiká?
Probiotiká sú živé baktérie, ktoré podporujú črevnú mikroflóru a imunitný systém, zlepšujú trávenie, čím prospievajú v pravidelnej stolici a vyhnutiu sa zápchy. A pomôžu aj pri hnačke? V dnešnej dobe existujú štúdie, ktoré zaraďujú práve cestovateľské hnačky ako indikáciu pre užívanie probiotík. Štúdie podporili mierny účinok pri podpore prevencie akútnych infekčných hnačkových ochorení a ukázali presvedčivejšie výsledky účinku probiotík ako podpornej liečby už akútnej infekčnej hnačky. A ako pomohli? Ukázalo sa, že zredukovali obdobie trvania príznakov, čím sa skôr dostavil pocit úľavy od tráviacich ťažkostí.
Pribaľte si na dovolenku Symprove On The Go – praktické cestovné balenie.
Každá krajina je iná, každá má svoje riziká, no prevencia a obozretnosť sú kľúčové vždy. Chráňte sa a užite si dovolenku bez stresu a nepríjemností.
Zdroje:
- https://www.solen.sk/storage/file/article/5bf58c33d1204af82dc21db38f097624.pdf
- https://www.solen.sk/storage/file/article/c5c9d3363880c343e7a6c90b429f037d.pdf
- https://www.solen.cz/pdfs/lek/2020/03/03.pdf
VACEK, V. 2002. Alimentárni infekce. Praha: Galén, 2002. 163 s. ISBN 80-7262- 166-1.