Aký význam má užívanie probiotík s antibiotikami?

Aký význam má užívanie probiotík s antibiotikami?

V tele každého z nás žije väčší počet baktérií, ako našich vlastných buniek. Baktérie s nami vytvárajú partnerský” vzťah, z ktorého väčšinu času profitujeme. Ako v každom vzťahu, aj tu sa za určitých podmienok môžu s nami rozhádať. Všetko závisí od toho, ako sa k nim správame. Naše zdravie závisí od jednotlivých druhov baktérií, pričom platí, že čím viac druhov baktérií v tele máme, tým väčší benefit to pre naše zdravie prináša.

Imunitný systém dostáva každodenne množstvo infekčných impulzov, ktoré sa snaží vyriešiť. Nie vždy sa mu to však darí. Vtedy prichádzajú na scénu antibiotiká.

Čo sú to antibiotiká?

Antibiotiká sú látky predstavujúce dôležitý nástroj v boji proti bakteriálnym infekciám. Tieto látky baktérie buď usmrcujú (baktericídne antibiotiká), alebo zastavujú ich rast (bakteriostatické antibiotiká). Už starovekí Egypťania využívali výťažky z niektorých rastlín či plesne na liečbu rôznych ochorení. Do rán dávali napríklad plesnivý chlieb.

Antibiotiká sú produkované plesňami a paradoxne aj baktériami. Poznáme širokospektrálne antibiotiká, ktoré účinkujú na viac druhov baktérií zároveň, a úzkospektrálne antibiotiká zameriavajúce sa obvykle na jednu skupinu baktérií. Antibiotiká nemajú účinok na plesňové a vírusové ochorenia, a preto by mali byť predpisované len ľuďom, ktorí ich naozaj potrebujú.

užívanie probiotík s antibiotikami

Ako lekár zistí, že je vhodné vám predpísať antibiotiká? Jednoduchým a rýchlym testom, ktorý môže praktický lekár spraviť, je test na zistenie koncentrácie C-reaktívneho proteínu (CRP) z krvi. Tento CRP test vie veľakrát napovedať, či sa jedná o bakteriálne ochorenie a bude na mieste predpísať antibiotickú liečbu alebo sa jedná o vírusové ochorenie, na ktoré antibiotiká nezaberajú.

Vďaka antibiotikám vieme liečiť infekcie tráviaceho traktu a dýchacej sústavy. Tie pritom boli až do 20. storočia na prvom mieste v rebríčku úmrtnosti na celom svete. Objavy lieku Salvarsan na liečbu syfilisu či penicilínu posunuli medicínu obrovskými krokmi dopredu.

Prečo je dôležité predpisovať antibiotiká len v indikovaných prípadoch?

Baktérie sú ako superhrdinovia. Vedia si získať nové vlastnosti, ktoré im pomáhajú prežiť ťažké životné situácie, ako napríklad útok antibiotikami. Týmto spôsobom sa stávajú odolnými voči celej skupine antibiotík. Ak sa týchto vlastností nazbiera viac, stáva sa, že v niektorých nemocniciach prevládajú baktérie s odolnosťou (rezistenciou) na niekoľko skupín antibiotík. Terapia infekčného ochorenia spôsobeného týmto typom baktérie je veľmi náročná.

Kedy sa využívajú antibiotiká so širokým spektrom účinku?

Širokospektrálne antibiotiká využívame najmä u život ohrozujúcich infekcií, kedy lekár nemôže čakať na výsledky kultivácie zo vzorky biologického materiálu, ktorý pacientovi odobral. Široké spektrum účinku znamená, že tieto antibiotiká pôsobia nielen na nebezpečné (patogénne) baktérie, ale aj na naše „dobré” baktérie.

Aké riziko predstavujú antibiotiká pre mikrobióm?

Antibiotiká nerozoznávajú medzi „dobrými” a „zlými” baktériami. Niektoré antibiotiká narúšajú diverzitu mikrobiómu v črevách, a to má negatívny dopad na naše zdravie. Narušenie mikrobiómu antibiotikami v detskom veku súvisí so vznikom astmy, alergií, autoimunitných ochorení a tiež obezity. Čím viac antibiotík bolo dieťaťu v prvom roku života predpísaných, tým je väčšia šanca, že bude mať nadváhu.

Aké sú vedľajšie účinky antibiotík?

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky antibiotík patria hnačka, bolesť hlavy, zvracanie a iné príznaky súvisiace s tráviacim traktom. Preto sa niektoré antibiotiká odporúčajú užívať zároveň s konzumáciou jedla. Ďalším nežiadúcim účinkom je vaginálna kvasinková infekcia.

Prečo užívať probiotiká Symprove s antibiotikami?

Probiotiká Symprove prispievajú k obnove črevného mikrobiómu doplnením dôležitých druhov baktérií, ktoré priaznivo účinkujú na naše zdravie. Navyše sú na vodnej báze, takže na rozdiel od lyofilizovaných (hlboko zmrazených) probiotík v tabletkách, prejdú priamo do čriev, kde priaznivo vplývajú na bakteriálne zloženie. Taktiež zmierňujú nežiadúce účinky vzniknuté počas terapie antibiotikami.

Symprove je potrebné užívať ráno nalačno, a po užití počkať minimálne desať minút pred prvým jedlom dňa. Živé a prospešné baktérie ľahko prejdú celým tráviacim traktom, v „plnej sile“ dorazia hrubého čreva a doplnia potrebné baktérie, ktoré mohli antibiotiká umsrtiť.

Aj baktérie potrebujú jesť

Obľúbené menu baktérií sú jedlá s vysokým obsahom vlákniny, jogurt, sója a mnohé iné. Sú to tzv. prebiotiká.

Ktorým jedlám a nápojom sa vyhnúť pri užívaní antibiotík?

Antibiotiká sa odporúča zapíjať vodou a nie ovocnými šťavami, mliekom alebo nebodaj alkoholom. Napríklad šťava z grapefruitu znižuje účinky pečeňových enzýmov podieľajúcich sa na metabolizovaní antibiotík a zvyšujú tak riziko vzniku vedľajších účinkov antibiotickej terapie. Mliečne výrobky a látky bohaté na vápnik znižujú vstrebávanie antibiotík z čriev a znižujú tak antibiotický efekt.

užívanie probiotík s antibiotikami

Alkohol môže v kombinácii s niektorými antibiotikami vo vyššej miere poškodzovať pečeň, zvýrazniť nežiadúce účinky ako sú zvracanie, bolesť hlavy a ospalosť a v neposlednom rade môžu antibiotiká zvýšiť vstrebávanie alkoholu a nechtiac spôsobiť silnejšiu alkoholovú intoxikáciu.

Starostlivosť o črevný mikrobióm a jeho zloženie má veľký vplyv na naše zdravie. Antibiotiká nám pomáhajú poraziť bakteriálne infekcie spôsobené „zlými” baktériami, no vedia uškodiť aj našim „dobrým” baktériám. Pre zrýchlenie regenerácie črevnej mikrobioty je vhodné kombinovať pestrú stravu(prebiotiká) spolu s probiotikami Symprove, ktoré sa dostavia tam, kde sú potrebné, a účinkujú okamžite.

Zdroje:

https://microbiologysociety.org/members-outreach-resources/outreach-resources/antibiotics-unearthed/antibiotics-and-antibiotic-resistance/the-history-of-antibiotics.html

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/antibiotic-associated-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352231

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082825/

https://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140331153520.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3589309/

https://www.nature.com/articles/d42859-019-00019-x

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6335775/