Probiotiká majú okrem pozitívneho vplyvu na naše trávenie a ochorenia s ním súvisiace obrovské množstvo benefitov aj na iné oblasti nášho zdravia. Kde môžu pomôcť, a aké sú výhody užívania probiotík?
Tehotenstvo, dojčenie a ekzém – Ako pomôžu probiotiká?
Suplementácia žien probiotikami počas tehotenstva a dojčiat po narodení môže znížiť výskyt ekzému, hovorí nová klinická štúdia vykonaná vo Švédsku. Vedci dospeli k záveru, že u detí, ktorých matky trpia alergiami, bolo zaznamenané podstatné zníženie výskytu ekzému. Hoci nebol dokázaný preventívny účinok probiotík na dojčenský ekzém, liečené dojčatá mali vo veku dvoch rokov nižší výskyt protilátok IgE asociovaného ekzému, a preto sa znížilo riziko rozvoja neskorších respiračných alergických ochorení.
Táto nová štúdia zahŕňala 188 rodín s alergickým ochorením. Matkám sa podávali probiotiká kmeňa Lactobacillus Reuter (100 miliónov CFU) alebo placebo od 36. týždňa tehotenstva až do narodenia dieťaťa. Po narodení bol dojčatám podávaný rovnaký probiotický kmeň po dobu 12, resp. 24 mesiacov ich života. Výskyt ekzému bol u oboch skupín podobný (asi 35%), avšak probioticky suplementovaná skupina mala počas druhého roka nižší výskyt IgE asociovaného ekzému, konkrétne iba 8 percent oproti 20 percentám skupiny užívajúcej placebo. Reaktivita na kožné testy bola tiež nižšia u skupiny probioticky suplementovaných detí a matiek – 14 percent vs. 31 percent.
Obezita a metabolizmus tukov – Prečo užívať probiotiká?
Obezita je metabolická porucha, ktorá postihuje ľudí po celom svete. Jedinci, ktorí sú obézni, majú odlišnú skladbu baktérií v čreve v porovnaní s tými s normálnou hmotnosťou. Mnohí zástupcovia vedeckej obce veria, že baktérie v čreve majú kľúčovú úlohu v determinovaní našej telesnej hmotnosti.
Probiotiká ako živé organizmy už viackrát pri podávaní v dostatočnom množstve preukázali, že vedia zlepšiť zdravie. V priebehu mnohých rokov boli probiotiká súčasťou ľudskej stravy vo forme rôznych fermentovaných potravín, ako napr. kyslá kapusta, jogurty a podobne, po celom svete. Ich vplyv na hostiteľa bol mnohokrát zdokumentovaný. Probiotiká s potenciálom proti obezite získali veľkú pozornosť, keď sa zistilo, že mikroorganizmy hrajú veľkú úlohu pri homeostáze črevného prostredia a akumulácii tuku.
Autori Arora s kolektívom v časopise Nutrition v roku 2013 vydali článok o probiotikách, interakcii s črevnými mikroorganizmami a ich potenciálom proti obezite. Pri svojej práci zistili, že probiotiká prispievajú k zmenám mikrobiálneho zloženia v črevách, zmenám ich rastu, metabolizmu a využívania živín. Zdá sa, že tieto zmeny vyvolávajú následnú zmenu v metabolizme tukov svojho hostiteľa. V ich štúdii tiež probiotiká vykázali vlastnosti, ktoré viedli k zníženiu hmotnosti u zvierat aj ľudí.
Zdravie mozgu
Probiotiká znižujú symptómy depresií a úzkostí v prípade jedincov s klinickou depresiou. Štúdia z časopisu Brain, Behaviour and Immunity podporuje myšlienku, že probiotické doplnky môžu zlepšiť náladu človeka. Aj keď vedci neboli schopní určiť presnú príčinu zlepšenia nálady, nedávno objavené dôkazy predpokladajú, že isté baktérie môžu ovplyvniť náladu človeka produkovaním zlúčenín, ktoré putujú z čreva do mozgu takzvanou “črevno-mozgovou osou”. Naznačujú, že by to mohla spôsobovať zvýšená úroveň črevnej baktérie trypofán, čo je aminokyselina, ktorá je potrebná pre tvorbu tzv. hormónu šťastia serotonínu.
Probiotiká redukujú tiež systematický zápal, ktorý je spúšťacím faktorom mnohých ochorení, a zvyšujú absorpciu železa. Nedostatok železa je celosvetovo jedným z najbežnejších nutričných problémov, pričom ním trpí približne desať percent žien vo vyspelých krajinách. Reakciou na tento problém bolvyvinutý nový typ probiotických baktérií, ktoré pri konzumácii zdvojnásobujú absorpciu železa u žien.
Ďalšou z výhod je, že podporujú imunitný systém. Táto problematika je však stále skúmaná a výsledkom jej výskumov by mohla byť úplne nová forma zdravej stravy s viacerými výhodami pre naše telo. Kľúčové je siahnuť po kvalitných probiotikách. SYMPROVETM sú jediné živé probiotiká na vodnej báze, ktoré sa ako jediné dokážu dostaviť do čriev a priaznivo pôsobiť na mikrobióm.
Vďaka patentovanému systému Unique Delivery System (UDS) dokážu prejsť agresívnym prostredím žalúdočných kyselín a dostať sa do čriev. Navyše pôsobia v plnej sile, nakoľko sú živé, aktívne a pripravené pôsobiť. Viac o Symprove nájdete na www.symprove.sk/o-symprove.
Probiotiká nie sú lieky
Dôležité je však zdôrazniť, že probiotiká samé o sebe nie sú náhradou za lieky. Ich užívanie či už vo forme doplnkov stravy, alebo prostredníctvom konzumácie potravín bohatých na ich výskyt nemusí viesť k úplnému zlepšeniu stavu. Je prospešné užívať probiotiká ako preventívne opatrenie, ale nie sú vhodné pre všetky spôsoby liečby. Probiotiká teda nemôžu nahradiť liek, hoci môžu byť použité na doplnenie existujúcej liečby.
Zdroje: Journal of Allergy and Clinical Immunology (Elsevier), Volume 119, Issue 5, Pages 1174-1180
“Probiotics in prevention of IgE associated eczema: A double-blind, randomized, placebo-controlled trial”
Arora, T., Singh, S., & Sharma, R. K. (2013). Probiotics: interaction with gut microbiome and antiobesity potential.Nutrition,29(4), 591-596.