Ženské intímne zdravie: Ako ho chrániť v lete, a čo pomôže pri prevencii?

Horúce dni a žiarivé slnečné lúče priam lákajú k vode. Bazény, jazerá, kúpaliská a letné dovolenky pri mori sú pre väčšinu z nás ideálnym programom počas leta. Pre mnohé ženy je však nejedno kúpanie spájané s nepríjemnými problémami „tam dole“. Ako sa im spoľahlivo vyhnúť a čo robiť, aby bolo riziko infekcie čo najnižšie?

Témy intímneho zdravia sú pre mnohých stále tabu, no stretáva sa s nimi počas života každá žena. Nepríjemné pálenie, svrbenie, zápach či zmena výtoku patria k najčastejším problémom, s ktorými sa stretávajú predovšetkým počas leta. Prečo je tomu tak a ako tomu predchádzať?

Prečo je intímne zdravie rizikovejšie u žien?

Muži sa môžu nakaziť infekciou rovnako. Prečo teda väčšinou trpia infekciami ženy, keď bazény navštevujeme s partnermi, manželmi či bratmi? Jednoduchou odpoveďou je ľudská anatómia. Ženy majú v porovnaní s mužmi kratšiu močovú trubicu.

Rolu zohráva aj kratšia vzdialenosť pošvy a konečníka ženy k vonkajšiemu vývodu močovej trubice. Kým ženská močová trubica meria 3 až 4 centimetre, u mužov je to niekoľkonásobne viac, od 20 centimetrov. Z tohoto dôvodu vedia baktérie preniknúť oveľa jednoduchšie do ženského ústrojenstva.

Ženské intímne zdravie: Ako ho chrániť v lete, a čo pomôže pri prevencii?
Zdroj: Canva.com

Faktory podporujúce riziko vzniku infekcie:

  1. Zvyk nechať si oblečené mokré plavky po kúpaní na sebe;
  2. Príliš studená voda;
  3. Prievan;
  4. Sedenie na studenom podklade;
  5. Pridružené ochorenia, ako napríklad diabetes, imunitné deficity;
  6. Nesprávna hygiena.

Ženská pošva je plná prospešných baktérií. Každá žena má svoj vlastný vaginálny mikrobióm, tvorený predovšetkým laktobacilmi, ktoré produkujú kyselinu mliečnu a starajú sa tak o nízke pH, ktoré ženu chráni pred usadením práve tých škodlivých baktérií. Mikrobióm v pošve rovnako dopĺňa imunitnú funkciu človeka. Práve nedostatok laktobacilov môže spôsobiť dysbiózu a nepríjemná infekcia prepukne omnoho pravdepodobnejšie.

Infekcia v ženských partiách: Ako ju rozpoznať?

  • Bolesť a nepohodlie v oblasti podbruška
  • Intenzívne svrbenie
  • Abnormálny výtok, ktorý môže byť žltý, zelený, belavý, hrudkovitý, či hnedý
  • Pocit štípania
  • Pálenie pri močení či pohlavnom styku
  • Časté nutkanie na toaletu
  • Zápach
  • Začervenanie
  • Opuch vonkajších genitálií

Najlepšou pomocou pre ženské intímne zdravie je prevencia.

Dodržujte tieto tipy a riziko nakazenia sa infekciou znížite na minimum:

  1. Vypite denne dostatočné množstvo tekutín, približne 1,5 až 2 litre.
  2. Majte so sebou vždy dvoje plavky, jedny na kúpanie, jedny na opaľovanie, a po každom kúpaní vymeňte mokré plavky za suché.
  3. Po kúpaní sa vždy osprchujte čistou vodou a na intímnych miestach aplikujte antibakteriálne mydlo.
  4. Pri utieraní konečníka postupujte smerom zvnútra von, nikdy nie naopak, aby ste si nepreniesli infekcie z konečníka do pošvy.
  5. Vyhnite sa intímnemu kontaktu na kúpaliskách, prírodných vodách a predovšetkým v saunách.
  6. Po každom pohlavnom styku navštívte toaletu.
  7. Noste kvaliná spodná bielizeň z antialergických materiálov.

Probiotiká ako pomocník pri prevencii

Pozrime sa na proces najčastejšieho vzniku infekcie močového traktu. Infekcia močovej trubice začína u väčšiny žien ako vaginálna infekcia, ktorá postupuje do močovej rúry a mechúra. Jej najčastejším pôvodcom je baktéria Escherichia coli (E. coli), ktorá sa dostane z konečníka do vagíny a následne prestúpi do sterilného močového traktu. Práve preto existujú štúdie, ktoré začali poukazovať na zlepšenie zdravia čriev a vaginálnej flóry v prevencii opakovaných infekcií močového traktu. V tomto môžu pomôcť probiotiká Symprove, ktoré pôsobia priamo v črevách a prispievajú k správnej rovnováhe črevnej mikroflóry.

Žena pijúca probiotiká Symprove

Udržujte rovnováhu črevnej mikroflóry aj na dovolenke

Infekcie „tam dole“, nie sú hanba, a sú súčasťou bežnej praxe každého všeobecného lekára. Nenechajte preto postupovať infekciu do ďalších reprodukčných a močových orgánov a pri podozrení neodkladajte jeho návštevu. Väčšinou ide o liečbu nekomplikovaných infekcií, ktoré však v prípade neliečenia môžu prerásť až napríklad na zápal obličiek. Prevencia je vo všeobecnosti lepší kľúč k úspechu ako liečba.

Užite si leto bez nepríjemností.

Zdroje:

Autorka blogov, študentka všeobecného lekárstva Nela Macková
Nela Macková
+ posts

Študuje odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Venuje sa dobrovoľníckej činnosti, písala články pre výukový program Axon-med v spolupráci so študentami z lekárskych fakúlt aj zo zahraničia, a pracovala v oblasti zdravotníctva a športu. Medicínsku prax absolvuje na rôznych pracoviskách, časť praxe a štúdia v zahraničí. Zároveň je niekoľkoročnou pacientkou imunologickej a gastroeneorologickej ambulancie, preto sa snaží odborné informácie podať ľudom čo najjednoduchšie, aby ich pochopil každý a zároveň ukázať, že aj tabuizované témy sú súčasťou každodenného života.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo